Těžební společnost NWR do září snížila zisk o čtvrtinu

Praha – Těžební společnost NWR za letošní tři čtvrtletí snížila zisk o 26 procent na 121 milionů eur (v přepočtu zhruba 3,1 miliardy korun). Tržby ale zvýšila o desetinu na 1,24 miliardy eur. Analytici přitom očekávali mírnější pokles zisku o pětinu. NWR vlastní černouhelnou těžební společnost OKD. 

NWR zvýšila provozní zisk EBITDA za tři čtvrtletí o 22 procent na 369 milionů eur. Za růstem tržeb a provozního zisku podle firmy stojí příznivá dynamika poptávky a vyšší ceny uhlí.

I přes ekonomickou nejistotu kvůli evropské dluhové krizi předseda představenstva NWR Mike Salamon předpokládá, že firma za celý rok vytěží 11 milionů tun uhlí a externím odběratelům prodá 10,3 milionu tun: „Nadále se nám daří zmírňovat dopady inflace cen vstupů a meziroční nárůst nákladů těžby na tunu o 6 procent.“ Do září NWR zvýšila těžbu uhlí o sedm procent na 8,6 milionu tun.

Josef Němý, analytik, Komerční banka:

„Čistý zisk společnosti NWR v meziročním srovnáním výrazně propadnul, to srovnání je ovšem poněkud zavádějící, protože v loňském roce společnost NWR zaúčtovala několik jednorázových položek, které ten čistý zisk pozvedly, a po očištění o tyto položky by letos ten čistý zisk stoupl na zhruba dvojnásobek.“


Vlastník OKD vykázal za tři čtvrtletí základní zisk na akcii 0,45 eura. NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.

Jeden z nejlepších roků prožívá také autobazar AAA Auto. Prodejce ojetin vydělal za letošní tři kvartály o polovinu víc než před rokem, zaměřil se totiž na nejlíp prodejné značky a typy aut. Za devět měsíců tak firma prodala skoro 34 tisíc vozů.