Moody's: Změna pravidel pro ratingové agentury je nebezpečná

Paříž – Podle agentury Moody's je plán Evropské unie zpřísnit pravidla pro ratingové agentury nebezpečný a povede ke zhoršení kvality a nezávislosti práce agentur. Vyjádřil se takto prezident a provozní ředitel mezinárodní ratingové agentury Michel Madelain v rozhovoru pro francouzský list Le Figaro.

Michel Madelain, šéf Moody's Investors Service

„Podle mého názoru je to odrazem posedlosti zpochybnit samotný proces utváření ratingových známek a učinit ratingové agentury zodpovědnými za evropskou dluhovou krizi. Ty návrhy nemohou zajistit, aby investoři znovu nabyli důvěru, a nezajistí ani, aby firmy a evropské země znovu získaly přístup na úvěrové trhy.“


Šéf Moody's těmito slovy reagoval na úterní návrh Evropské komise, která chce zpřísnit pravidla fungování ratingových agentur. Dosud však komise nesáhla k nedávné hrozbě, která by umožnila na přechodnou dobu zakázat vydávání ratingových známek vybraným zemím.

Za návrhem na zpřísnění dohledu nad ratingovými agenturami stojí komisař EU pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Podle něj bude v odvětví větší konkurence, což si ale nemyslí tři hlavní zástupci odvětví. Těmi jsou vedle agentury Moody's ještě agentury Standard & Poor's a Fitch Ratings. Navrhované změny podle nich naopak povedou k tomu, že investoři budou mít menší výběr.

Pro přísnější regulaci ratingových agentur je řada evropských politiků. Někteří z nich tvrdí, že loňské snížení ratingu Řecka prodražilo záchranu země. Atény čerpají nouzový úvěr v objemu 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu korun), který jim zajistily ostatní země EU spolu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).