Světová banka: Česká ekonomika příští rok vzroste jen o procento

Varšava - Tempo růstu české ekonomiky v příštím roce zpomalí na pouhé procento z letošních 2,1 procenta. Předpověděla to dnes Světová banka. V dubnu předpokládala, že růst české ekonomiky napřesrok zrychlí na 2,7 procenta z letošních 2,2 procenta. Jen procentní růst České ekonomice předpovídá také tuzemské ministerstvo financí. Šéf resortu Miroslav Kalousek (TOP 09) přitom varuje, že by mohlo být ještě hůř.

V celé střední a východní Evropě Světová banka napřesrok počítá se zvolněním hospodářského růstu na 2,1 procenta z letošních tří procent. V dubnové prognóze počítala se zrychlením na 3,8 procenta z 3,1 procenta. Banka upozornila, že region je ohrožován dluhovou krizí v eurozóně a že jeho vyhlídky jsou nejisté.

Zpomalování hospodářského růstu je podle Světové banky reakcí na zhoršující se vnější prostředí. Banka upozornila, že zhruba dvě třetiny exportu sledovaných zemí směřují do Evropské unie a že zhruba čtyři pětiny bankovních aktiv v těchto státech jsou v zahraničním vlastnictví.

Miroslav Kalousek

„Byl bych nesmírně šťasten, kdyby skutečně příští rok česká ekonomika rostla jedním procentem. Obávám se, že tomu tak nebude.“


I česká ekonomika je silně závislá na vývoji v eurozóně, hlavně v Německu. Ekonomové i ministerstvo financí nyní varují: budeme rádi, když se ekonomika úplně nezastaví. „Jedno procento by bylo realistické za předpokladu, že nedojde k dalšímu zhoršení výhledu eurozóny. Bohužel to vypadá tak, že ke zhoršení výhledu dojde, takže se musíme chystat na to, že jedno procento je spíš optimistické. Co se týče té nejhorší varianty, nedá se vyloučit, že by příští rok mohlo dojít k recesi,“ upozornil již dříve analytik České spořitelny Luboš Mokráš.