Žlutý kov je stále žádanější

Praha - Celosvětová poptávka po zlatu stoupá. Jen ve třetím čtvrtletí vzrostla o šest procent a vyšplhala se tak de facto výš než za celý minulý rok. Cena zlata v posledních třech měsících stoupla na rekordních 1920,30 dolaru (36 360 korun) za trojskou unci. K růstu přispěly hlavně nákupy centrálních bank a poptávka z Evropy kvůli stupňování dluhové krize v eurozóně.

V Číně se ve třetím čtvrtletí skupovaly především šperky. Země tak poprvé od začátku roku 2009 překonala Indii a stala se největším konzumentem zlata na světě. Nákupy zlatých šperků z Číny se zvýšily o 13 procent, Indové polevili proti loňsku o 26 procent. K rekordnímu výsledku zlata přispěla 30 procenty i Evropa. Zájem o zlaté pruty a mince se na evropském trhu víc než zdvojnásobil.

Marcus Grubb, výkonný ředitel Světové rady pro zlato

„Pokud se podíváte na zlaté pruty a mince ve třetím čtvrtletí, Evropa byla největším investičním regionem na světě, což je zajímavý výsledek.“


Celosvětově se poptávka po zlatě jako investici zvýšila proti loňsku o 33 procent. Z evropských států nejvíc nakupovala Francie, hned za ní v závěsu skončilo Německo. Rekordní zájem ve třetím čtvrtletí tlačil cenu zlata nahoru. Dostala se až na 1 920 dolarů za unci.

Kdy padne dvoutisícová hranice?

„Je zcela jisté, že dvoutisícová hranice padne. Otázka je samozřejmě kdy… Očekávám to v březnu příštího roku,“ myslí si obchodní ředitel společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba. Obecně lze podle něj říct, že zájem o zlato poroste tak dlouho, dokud budou mít světové ekonomiky velké problémy.

Aktivními kupujícími zlata byly opět centrální banky, zvláště v nově vznikajících rozvíjejících se zemích, kde se banky snaží rozšířit své rezervy do jiných investic, než je americký dolar.

Video Žlutý kov je stále žádanější
video

Žlutý kov je stále žádanější

Žlutý kov je stále žádanější

181111

Komentář Pavla Ryby