Maďarsko jde znovu k MMF, žádá preventivní podporu

Budapešť – Maďarsko dnes začalo jednat s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií o „preventivním“ či „zajišťovacím“ programu, který by zemi zaštítil před dopady dluhové krize v eurozóně. Sjednání dohody se čeká v lednu nebo únoru příštího roku, maďarská vláda však nikam spěchat nemusí, upozornil dnes ministr hospodářství György Matolcsy.

Vláda dala najevo, že dohoda by neměla nutit Maďarsko k žádným úsporným krokům a měla by naopak ekonomice pomoci. Zdůraznila, že Budapešť nyní žádnou finanční pomoc nepotřebuje. Pozorovatelé se ale obávají, že pokud se Budapešť bude chtít držet své neortodoxní politiky, nemusí rozhovory dopadnout dobře, což by mohlo způsobit zemi finanční potíže.

„Vláda zahájila jednání s Mezinárodním měnovým fondem o nové dohodě, která namísto úsporných opatření podpoří maďarský ekonomický růst,“ uvedlo ministerstvo hospodářství. „Maďarská ekonomika se financuje na trhu, nezávisíme na ničí dobré vůli,“ dodalo.

Viktor Orbán, maďarský premiér

„Nová dohoda bude v podstatě něco jako pojištění. Nechceme se vzdát politiky volných rukou.“


Zástupce měnového fondu v Budapešti se ke sdělení vlády nevyjádřil. Evropská komise uvedla, že o záměru Budapešti vstoupit do jednání o finanční podpoře ví, oficiální žádost ale ještě nedostala. Záměr zahájit jednání s měnovým fondem zveřejnila vláda ve čtvrtek.

Vláda strany Fidesz dosud finanční pomoc doprovázenou podmínkami odmítala a styky s měnovým fondem přerušila loni, kdy ukončila čerpání úvěru. Vláda získala dodatečné zdroje do rozpočtu a k pokrytí dluhové služby mimořádným zdaněním bank a dalších velkých společností a zestátněním soukromých penzijních fondů.

Maďarsko by mohlo přijít o investiční rating

V poslední době však kurz forintu v obavách z finančních potíží výrazně klesal. Dvě světové ratingové agentury Maďarsko minulý týden upozornily, že by kvůli slabé ekonomice, dopadu dluhové krize a nepředvídatelné domácí politice mohlo přijít o rating v investiční kategorii.

Podle pozorovatelů bude velmi těžké, aby nyní obě strany nalezly společnou řeč. Když se jednání nezdaří, finanční trhy a ratingové agentury za to Maďarsko zřejmě tvrdě ztrestají, míní analytici. Dojednání dohody s fondem bez jakýchkoli podmínek, jak si to Budapešť představuje, je podle nich prakticky nemožné.

Maďarské forinty
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Zoltan Mathe

Budapešť žádá měnový fond o podobnou podporu, jakou od něj dostalo za finanční krize Polsko v rámci takzvané „flexibilní úvěrové linky“ (FCL). Ministr Matolcsy uvedl, že v delegaci MMF a EU budou experti, kteří sjednávali dohodu pro Polsko.

Maďarsko už jednou injekci od MMF dostalo

Maďarsko zachránila před finanční krizí v roce 2008 půjčka od MMF a EU v hodnotě 20 miliard eur (510 miliard Kč). Vláda Viktora Orbána však po svém nástupu plnění požadavků fondu odmítla a loni program bez náhrady vypršel. Tato situace mezi investory vyvolává obavy, že Maďarsko se při svém vysokém zahraničním dluhu ocitne v případě prohloubení krize v eurozóně v problémech.