Prodej O2 areny by nebyl výhodný, tvrdí KKCG

Praha – Skupina KKCG , která spoluvlastní Sazku, se nechce vzdát vazeb na O2 arenu. Původně zamýšlený prodej haly se jí nezdá výhodný, a chce proto navrhnout, aby se současní věřitelé Bestsportu, který arenu provozuje, stali jejími novými majiteli. Server Aktuálně.cz napsal, že podle znaleckého posudku od společnosti Ernst and Young činí cena O2 areny včetně veškerého vybavení nejvýše 1,57 miliardy korun. Náklady na její výstavbu však zřejmě byly mnohonásobně vyšší.

Městský soud v Praze před měsícem prodloužil termín pro odevzdání plánu na reorganizaci firmy Bestsport o dalších 120 dní. Požádal o to věřitel Bestsportu, společnost PPF Healthcare. Na reorganizačním plánu podniku, který je od května v úpadku, bude záležet budoucnost O2 areny.

Největším majetkem Bestsportu je podle E&Y O2 arena. Celý Bestsport ocenila podle Aktuálně.cz na 1,745 miliardy korun. Výstavba areny spolu s náklady na financování a úvěry by do roku 2021 mohla vyšplhat až na 23 miliard korun. Již dříve na to upozornil bývalý místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. Bývalý generální ředitel firmy Aleš Hušák zase tvrdil, že celkové náklady na pořízení areny nepřesáhnou 10 miliard korun. I to je ale zřejmě mnohem více, než za kolik by bylo nyní možné arenu prodat.

Reprezentační prostory O2 areny
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Bestsport, jehož akcionáři jsou stále sportovní svazy, je v jiné situaci než Sazka. Ta spadla do konkurzu a už našla nové majitele, skupiny PPF a KKCG prostřednictvím jejich firmy Sázková kancelář. PPF a KKCG mají přes dluhopisového agenta, londýnskou The Bank of New York Mellon, důležité slovo i mezi věřiteli Bestsportu. Hala slouží totiž jako zajištění dluhopisů vydaných kvůli její stavbě.

Bestsport má stejné akcionáře jako Sazka. Koncem června jeho věřitelé rozhodli, že předloží návrh reorganizace pro vyřešení úpadku společnosti. Ten podle tehdejšího vyjádření předsedy věřitelského výboru Josefa Novotného počítal s prodejem haly. Výbor je složený ze zástupců finanční skupiny KKCG, Sazky, agenta držitelů dluhopisů The Bank of New York Mellon a PPF Healthcare.

O2 arena patří k nejmodernějším stánkům pro sport, kulturu, koncerty, kongresy, výstavy a veletrhy v Evropě. Na tribuny se vejde až 18 tisíc návštěvníků při koncertu, 17 tisíc fanoušků při hokejovém utkání nebo 11 tisíc diváků při lehkoatletickém mítinku. S téměř třemi tisícovkami míst v barech, kavárnách a restauracích je O2 arena také největším gastronomickým zařízením v ČR.