Rehn: Krize už zasáhla i jádro eurozóny

Praha – Dluhová krize se už rozšířila z periferie do jádra eurozóny. Prohlásil to dnes člen Výkonné rady Evropské centrální banky Jürgen Stark. S podobným tvrzením přišel také eurokomisař pro evropské záležitosti Olli Rehn. K rozšiřování krize přispívají mimo jiné průtahy v řešení problémů Řecka. Nový řecký premiér Lukas Papadimos dnes nicméně deklaroval odhodlání své země udržet se v eurozóně. Na setkání s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem přislíbil, že se Řecko Bruselu zaváže k realizaci reforem směřujících ke snížení dluhu.

Dluhová krize se z periferních zemí přesunula do jádra eurozóny. Tvrdí to alespoň člen ECB Stark. A s podobným prohlášením přišel i Olli Rehn. „Krize zasáhla jádro eurozóny. Neměli bychom si o tom dělat iluze,“ zdůraznil. Problémy s dluhy se ovšem nekoncentrují jen v Evropě, trpí jimi většina rozvinutých ekonomik.

Jürgen Stark

„Toto jsou velmi náročné časy. Dluhová krize se zintenzivňuje a rozšiřuje se do dalších zemí včetně takzvaných jádrových zemí. To je nový fenomén.“


Řešit krizi se přitom politikům stále nedaří. Jedním z důvodů je i neochota utahovat opasky. Úspory jsou bolestivé a své o tom už ví i Řecko, kde krize připravila o post už i premiéra Jorgose Papandrea. Jeho nástupce Lukas Papadimos se dnes přijel představit do Bruselu. Na setkání s Barrosem přislíbil, že Řecko písemně stvrdí své odhodlání k reformám.

Papadimos: Řecko se Bruselu zaváže k realizaci reforem

„Myslím si, že ten dopis je potřebný, abychom eliminovali veškeré nejasnosti týkající se aktivit, které budou realizovány stranami u moci,“ zdůraznil Papadimos. Náznak pochyb byl přesto v jeho vystoupení znát. „Nicméně je na šéfech politických stran, aby rozhodli, jak stvrzení tohoto závazku proběhne,“ dodal vzápětí.

Video Brífink po setkání Barrosa s Papadimosem
video

Brífink po setkání Barrosa s Papadimosem

Pokud Řecko písemnou záruku neposkytne, hrozí mu, že nedostane další část pomoci, bez které se neobejde. Řecko potřebuje získat další část peněz ze záchranného balíku půjček od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši osmi miliard eur do půlky prosince, aby mohlo mimo jiné dostát svým povinnostem vůči věřitelům. Peníze měli Řekové dostat už před měsícem, ale jejich vyplacení se stále odkládá.

Lukas Papadimos

„Jsme připraveni učinit vše, co je v našich silách tak, aby Řecko zůstalo v eurozóně, což je cíl, který podporuje drtivá většina Řeků a je to jediná alternativa pro tuto vládu i pro Řeky.“


Barroso se na schůzce s Papadimosem snažil Řecko povzbudit k dalším reformám a zavádění úsporných opatření. „Vynasnažíme se podporovat řeckou vládu a řecké úsilí, ale je zde samozřejmě podmínka, že si Řecko bude chtít pomoci samo,“ uvedl po setkání s předsedou prozatímní řecké vlády. Občané podle něj musí pochopit, že politici musí dělat bolestná rozhodnutí, protože alternativy jsou mnohem horší.