Teplo zdraží příští rok o šest až devět procent

Praha - Ceny tepla pro české domácnosti v příštím roce porostou nejspíše mezi šesti až devíti procenty. Ovšem v některých oblastech může být nárůst cen i dvouciferný, odhaduje Teplárenské sdružení. Za zdražením tepla stojí především zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent a vyšší ceny paliv.

Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení 

„Pokud by nedošlo k administrativnímu navýšení DPH, vývoj cen dálkového tepla by byl podobný jako v minulých letech, kdy docházelo k meziročnímu růstu mezi třemi až pěti procenty, především v závislosti na pohybu ceny zemního plynu a dalších paliv.“ 


V příštím roce teplárny počítají se zdražením uhlí a řada z nich také nemá na příští roky zajištěny nové kontrakty na dodávky uhlí. Výrazně zdražil i plyn pro lokální vytápění. „Průměrné náklady na individuální vytápění domácností zemním plynem se v průběhu roku 2011 zvýšily přibližně o 16 procent. Cena samotné komodity - zemního plynu - je nyní oproti listopadu loňského roku vyšší téměř o čtvrtinu,“ dodává Teplárenské sdružení.

O více než devět procent od ledna podraží například Elektrárny Opatovice, které teplem zásobují Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Až o 11 procent pak zvednou ceny teplárny v Jihočeském kraji.

V Budějovicích probíhá boj o teplárnu
Zdroj: ČT24

Teplárny modernizují

Příčinou zdražení jsou dle Teplárenského sdružení v některých případech také investice do modernizace teplárenských zařízení kvůli splnění přísnějších emisních limitů. Většina provozovatelů se ale chystá zveřejnit cenové kalkulace až na konci roku.

České teplárny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody přes 1,5 milionu domácností. Asi 55 procent tepla pro byty se vyrábí z uhlí a 40 procent ze zemního plynu. Zbývajících asi pět procent připadá na teplo z topných olejů, biomasy, spalování odpadů a dalších obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Průměrná čtyřčlenná domácnost ročně spotřebuje 35 gigajoulů tepla.