Na trh vstoupila nadějná Kellnerova Air Bank

Praha - Tuzemská Air Bank ze skupiny PPF finančníka Petra Kellnera dnes ve dvě hodiny odpoledne zahájila činnost. Air Bank je po Zuno Bank a Equa Bank třetí bankou, která v posledních měsících zahájila činnost na tuzemském trhu. Banky chtějí získat klienty především od velkých tuzemských ústavů. Podle odborníků mají částečnou šanci na úspěch.

Dvakrát odkládala ohlášený start. Na potřetí to vyšlo. Ostrý provoz Air Bank zahájila dnes odpoledne. Klientům nabízí třeba možnost vybrat si, v jakých bankovkách jim bankomat vydá požadovanou částku. Nové malé banky totiž sází především na nespokojené klienty velkých bankovních domů. Podle průzkumů do téhle kategorie patří až čtvrtina lidí, kteří používají běžný účet. Do pěti let by Air Bank chtěla získat 250 tisíc aktivních klientů a zhruba čtyřprocentní podíl na trhu.

„Nejvíce klientů z hlediska jejich fyzického počtu mohou nové banky získat rozhodně u těch největších bank. Na druhou stranu díky jejich velikosti se stále bude jednat pouze o malé zlomky klientů a jen mírné ztráty tržních podílů,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Česko je navíc podle šéfredaktora serveru Investujeme.cz Petra Zámečníka specifické v loajalitě bankovních klientů. „Neobával bych se tak velkého odlivu klientů od velkých bank, přeci jen, Češi jsou výrazně konzervativní. Co hrozí víc je odliv prostředků, protože klienti, kteří mají větší množství prostředků mnohem citlivěji vybírají banku podle úrokové sazby,“ dodal Zámečník.

Air Bank bude zpočátku nabízet běžné a spořicí účty včetně transakcí a elektronického bankovnictví. V první polovině příštího roku chce nabídnout úvěry a v roce 2013 hypotéky a investiční produkty. Zprvu banka nabídne služby na 12 pobočkách v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Plzni, Českých Budějovicích a Zlíně.

Hotovostní operace se budou na pobočkách uskutečňovat pomocí bankomatů určených pro výběr i vklad peněz. „Air Bank má bankovní licenci vydanou Českou národní bankou, tudíž spadá pod pojistnou ochranu českého Fondu pojištění vkladů, který by zajišťoval případné vypořádání náhrad klientů při eventuálním krachu banky,“ uvedl dnes Fond pojištění vkladů (FPV).

Podle současného kurzu tak podle FPV mohou být bez obav ze ztráty peněz fyzické i právnické osoby, které do banky uloží až 2,5 milionu korun, Stejná pravidla podle fondu platí i pro klienty Equa Bank.

Nové banky jsou úspěšné

Novým bankám podle jejich vyjádření přibývají klienti. Zuno Bank, která patří do bankovní skupiny Raiffeisen Bank International, získala za tři měsíce činnosti 16 tisíc klientů a na vkladech získala zhruba deset miliard korun. „Jak vklady, tak počet klientů kopírují i nadále rychlý růst z prvních měsíců po otevření - to znamená, že dnes se pohybujeme v řádu desítek tisíc klientů,“ uvedla mluvčí Zuno Bank Pavla Renčínová.

Zuno Bank zahájila činnost na počátku července. Equa bank, která vznikla po převzetí Banco Popolare ČR, eviduje od zahájení činnosti přes 11 tisíc otevřených účtů. Banka zahájila činnost v červnu letošního roku a v září představila inovovanou nabídku služeb a produktů.