Výnosy španělských dluhopisů rostou, investory volby nepřesvědčily

Madrid - Výnosy nových krátkodobých dluhopisů španělské vlády v dnešní aukci i přes silnou poptávku dramaticky vzrostly. Španělské ministerstvo financí zaplatí za nové pokladniční poukázky v celkovém objemu tří miliard eur (76,4 miliardy korun), tedy zhruba dvojnásobek toho co před měsícem. Výsledek ukazuje, že drtivé vítězství pravice v nedělních volbách obavy investorů z prohlubování dluhové krize v eurozóně nezmírnilo.

Průměrný výnos nových tříměsíčních poukázek vzrostl na 5,11 procenta ze 2,29 procenta o měsíc dříve a dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2003, kdy se tento cenný papír vrátil po přestávce na trh. Ministerstvo prodalo tyto papíry za 2,01 miliardy eur a poptávka po nich překročila nabídku 2,9krát proti říjnovému 3,1násobku.

Výnos šestiměsíčních poukázek prodaných v objemu 970 milionů eur vzrostl na 5,227 procenta ze 3,302 procenta v předešlé aukci. Poptávka přitom překonala nabídku v poměru 4,9:1 proti říjnové míře 2,6:1, oznámilo ministerstvo podle agentury Reuters.

Minulý týden muselo Španělsko nabídnout v aukci desetiletých dluhopisů průměrnou úrokovou sazbu téměř sedm procent, nejvíce od přijetí eura. Sedmiprocentní hranice je kritická z hlediska udržitelnosti dluhové obsluhy. Nad ní loni a letos požádaly o mezinárodní finanční pomoc Řecko, Irsko a Portugalsko a minulý týden se nad tuto úroveň dostaly italské desetileté dluhopisy.

V neděli Španělé odstavili od moci socialisty a poskytli konzervativní Lidové straně největší parlamentní většinu za 30 let. Investoři však zatím nevědí, co přesně mají od nové vlády čekat.