Barroso volá po zpřísnění rozpočtového dohledu v eurozóně

Brusel - Předseda Evropské komise José Barroso chce zpřísnit rozpočtový dohled v EU, zejména v eurozóně. V případě, že země eurozóny nebudou při přijímání svých rozpočtů plnit pravidla dohodnutá v EU, mohly by jim v budoucnu hrozit finanční sankce. Návrhy o posílení dohledu komise předloží už ve středu.

„Pokud chceme mít společnou měnu, musíme také sdílet určité principy a disciplínu,“ požadoval Barroso. Barroso zdůraznil, že právě nedostatek disciplíny stál za vznikem současných dluhových potíží, které eurozónu tvrdě svírají a kvůli nimž je ohrožena i její budoucnost a podoba. Barroso nepopírá, že přijímání rozpočtů je čistě v odpovědnosti jednotlivých zemí a jejich parlamentů. „V určitých případech můžeme uvažovat o sankcích, včetně finančních sankcí,“ uvedl Barroso s tím, že návrhy na posílení dohledu komise představí už ve středu.

José Manuel Barroso:

„Národní parlament by měl vědět, že když rozhoduje, je odpovědný také za důsledky svých rozhodnutí na ostatní.“


Právě Itálie, jejíž nový premiér dnes do Bruselu zavítal, je jednou ze zemí, které aktuálně hrozí, že by se do ní mohla plnou silou přelít dluhová krize, která v současnosti sužuje zejména Řecko. Dopady krize ale významně pociťují i další země. Kvůli snaze řešit situaci přistupují mnohé státy k často dost tvrdým a nepopulárním škrtům i dalším reformám. Nový italský premiér Mario Monti před novináři podotkl, že jeho vláda je zavázána plnit sliby na dosažení vyrovnaného rozpočtu v roce 2013. Bližší podrobnosti o tom, jak toho Řím hodlá docílit, ovšem neuvedl. Barroso Montiho brzkou návštěvu Bruselu pochválil, poněvadž je prý dokladem toho, že je Itálie odhodlaná svůj problém skutečně řešit.

Video Tisková konference Barrosa a Montiho
video

Tisková konference Barrosa a Montiho