RWE v prosinci zdraží plyn o devět procent

Praha - Skupina RWE od 19. prosince zvýší ceny plynu pro domácnosti v průměru o devět procent. Podle mluvčího společnosti Martina Chalupského souvisí vyšší ceny s oslabením koruny vůči americkému dolaru. Na nové ceníky dnes upozornil server Lidovky.cz. RWE letos zdražuje plyn již počtvrté, celkem firma za celý rok zvedla ceny téměř o třetinu.

Domácnost, která plynem vaří, ohřívá vodu a topí, si v průměru od poloviny prosince připlatí o 240 korun měsíčně více. Domácnosti, která plynem jen vaří, zdraží dodávky o 11 korun. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) od příštího roku zdraží domácnostem také elektřina, konkrétně o 3,4 procenta.

Martin Chalupský, mluvčí RWE: 

„Kvůli masivnímu oslabení koruny se nám prodražují nákupy plynu, který pořizujeme za dolary. Pokud bychom nepřistoupili ke zvýšení cen, způsobilo by nám to do konce roku ztráty v řádu stovek milionů korun.“


V letošním roce plynárenské společnosti opakovaně zdražovaly kvůli vývoji na měnovém trhu a také kvůli vyšším cenám ropy. Chalupský předpokládá, že když se tyto hlavní faktory na začátku příštího roku budou vyvíjet bez výrazných výkyvů, firma by neměla v brzké době zdražovat.

Letos naposledy zvýšil RWE ceny plynu 1. listopadu, a to o 5,2 procenta. V hospodaření firmy se nyní negativně projevují nevýhodné dlouhodobé kontrakty na odběr ruského plynu. Že je zdražování plynu opodstatněné, potvrzují i odborníci. „To zdražení opodstatnění má, protože RWE se výkupní cena zvyšuje od prosince do ledna každý měsíc,“ upozornil Vladimír Štěpán z poradenské společnosti ENA.

Ke zdražování přikročili i další „plynaři“

Na začátku listopadu zdražila také Pražská plynárenská. „V současnosti nemám žádné informace, že bychom připravovali další změny v cenách,“ prohlásil mluvčí firmy Miroslav Vránek. Zdražování chystá také společnost E.ON, která od prosince zvedne ceny o 3,5 procenta. Firma podle mluvčího Vladimíra Váchy v příštích dnech sdělí plánované ceny od ledna 2012.

Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové

Vyšší ceny plynu a elektřiny budou mít podle ministra financí Miroslava Kalouska dopad na hospodaření domácností. Vláda ale nemůže nařizovat ceny těchto komodit, uvedl v České televizi. „Nelze očekávat kompenzace od vlády. My se můžeme postarat jen o ty skutečně sociálně slabé,“ dodal.