Kellner s Komárkem odkupují pohledávky věřitelů Sazky

Praha - Nejbohatší Čech Petr Kellner, který spolu s dalším miliardářem Karlem Komárkem od listopadu ovládá loterijní společnost Sazka, odkupuje pohledávky klíčových věřitelů zkrachovalé Sazky. Zřejmě za tím stojí obava, že by se mohla rozšířit řada nespokojených věřitelů v čele s Českou spořitelnou, pro které byla prodejní cena Sazky 3,81 miliardy korun a tím i následný výnos z konkurzu zklamáním, napsala dnes Mladá fronta Dnes (MfD).

Účastníci jednotlivé transakce potvrdili, neprozradili ale, kolik peněz za své pohledávky získali. Podle MfD se hovoří asi o polovině nominální hodnoty pohledávek, což je výrazně více, než na kolik by si věřitelé přišli v rámci vyrovnání v konkurzu. Tam se očekává výnos 20 až 30 procent.

Fond Tuffieh Funds, který vede dlouholetý manažer Kellnerovy finanční skupiny PPF Jan Blaško, tak odkoupil pohledávku Volksbank ve výši 75 milionů korun. PPF Healthcare převzala pohledávku poskytovatele terminálů GTech Corporation ve výši 67 milionů korun, PPF Banka pohledávku Citibank v hodnotě 211,9 milionu Kč.

PPF chce koupit i pohledávky České spořitelny

Komárkova finanční skupina KKCG koupila za 58,5 milionu korun pohledávku mobilního operátora Vodafone v hodnotě 194 milionů Kč. Další telekomunikační operátor Telefónica pak prodala pohledávku za Sazkou v hodnotě 211 milionů korun. Třetí z operátorů T-Mobile se zatím se Sazkou nedohodl, dobíjení jeho předplacených karet přes terminály Sazky tak zatím nebylo obnoveno.

PPF se nyní snaží dohodnout i s Českou spořitelnou o koupi její pohledávky za Sazkou v hodnotě 215 milionů korun, napsala MfD. Banka jako jediný nezávislý člen věřitelského výboru totiž proti prodeji Sazky bojuje a u soudu žádá, aby byl zrušen. „Naše nabídka na její odkup (pohledávky) za férovou cenu nebyla akceptována,“ řekl deníku mluvčí PPF Alexej Bechtin.