Pohonné hmoty opět zdražily

Praha - Na vlně zdražování se nesly i ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic i v uplynulém týdnu. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se pohybovala v průměru o 29 haléřů výše a vyskočila na 35,17 koruny za litr. Cena motorové nafty pak stoupla o 47 haléřů na 35,56 koruny za litr, jak vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Dražší o 17 haléřů byl i benzin Special 91, který řidiči v průměru pořizovali za 34,57 koruny za litr. Nepatrně levnější byl pouze plyn LPG, v průměru stál v porovnání s předcházejícím týdnem o čtyři haléře méně, konkrétně 16,77 koruny za litr.

Přestože ceny ropy na světových trzích klesají, zdražování pohonných hmot v Česku podle odborníků způsobuje slabý kurz koruny vůči dolaru. Koruna oslabuje od začátku listopadu, nafta ale zdražuje už od srpna. U benzinu jsou ceny ve srovnání s létem o něco nižší, ve srovnání s letními měsíci ale podle analytiků klesla poptávka.

Podle pondělních údajů společnosti CCS nafta za uplynulý týden zdražila v průměru o 38 haléřů na 35,58 koruny za litr a je na další rekordní úrovni. Cena benzinu Natural 95 vzrostla o šest haléřů na 34,89 koruny za litr.