MMF popřel, že by jednal s Itálií o finanční pomoci

Hongkong - Mezinárodní měnový fond (MMF) popřel, že by jednal s Itálií o nějakém finančním plánu. Reagoval tak na víkendovou zprávu v italském listě La Stampa, která hovořila o připravované pomoci až 600 miliard eur (asi 15,6 bilionu korun). Díky tomu zpevnilo euro a vzhůru se v Asii vydaly také ceny akcií.

„S italskými úřady o žádném financování ze strany MMF nejednáme,“ uvedl mluvčí fondu. Ten v podstatě potvrdil to, co už naznačily zdroje v Římě. Ty uvedly, že nevědí nic o rozhovorech, o nichž hovořil italský list.

Euro k dolaru během obchodování v Asii zpevnilo asi o 0,6 procenta na 1,3331 USD, zisky přes jedno procento měly také akciové trhy. Zmíněný italský list napsal, že Itálie by mohla finanční pomoc získat za úrok od čtyř do pěti procent, čímž by získala prostor k nadechnutí na příštích asi 18 měsíců. Informované zdroje nejprve uvedly, že rozhovory mezi měnovým fondem a Římem jsou teď intenzivnější, z toho ale prý nelze vyvozovat, že už je také dohodnutá konkrétní pomoc.

Itálie má třetí největší ekonomiku v eurozóně, v absolutním vyjádření je ale ze všech 17 členských zemí nejzadluženější. Její dluh se pohybuje kolem 1,9 bilionu eur (asi 49,4 bilionu Kč). V poměru k hrubému domácímu produktu je to zhruba 120 procent, což je po Řecku druhý nejhorší výsledek v eurozóně.