Padoan: Záchranný fond eurozóny potřebuje větší palebnou sílu

Paříž - Záchranný fond eurozóny (EFSF) potřebuje výrazně vyšší palebnou sílu, než v současné době připouští eurozóna. Řekl to hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan. Šéf EFSF Klaus Regling se ale bojí, že se možná nepodaří naplnit ani původní záměr (26 bilionů Kč), protože podmínky na trhu jsou horší, než se očekávalo – fondu se nedaří prodat své dluhopisy a přísun dalších peněz je zatím nejistý.

„Ta čísla, která jsme tu viděli obíhat, nestačí,“ řekl Padoan na tiskové konferenci v Paříži, kde OECD představila aktualizovaný výhled globální ekonomiky. Parkan je přesvědčen, že na posílení EFSF je nutná částka, která bude až několikanásobkem toho, co se objevilo na stole v Paříži.

Rozpočtový expert německé vlády Norbert Barthle poznamenal, že velikost palebné síly fondu, tedy jak velký bude zmíněný pákový efekt, rozhodnou analytici. „Když ale tyto nástroje přijdou na trh, určitě nedosáhnou faktoru pět, jak jsme si původně přáli. Faktor pákového efektuby mohl být tří až čtyřnásobek, pokud dostaneme úroveň pojištění 20 až 30 procent,“ dodal.

Jak vypadají dokumenty o posílení EFSF

Jsou v nich pravidla pro získávání prostředků i pro intervence na primárním a sekundárním trhu. Počítá se s tím, že by fond mohl prodávat dluhopisy v pravidelných měsíčních aukcích a držel by likvidní polštář o objemu desetimiliard eur (asi 260 miliard Kč). Z dokumentů vyplývá, že pravidla jsou připravena ke schválení. Rozhodnou o nich v úterý ministři financí eurozóny. Schválení pravidel by mělo uvolnit cestu k tomu, aby fond v nadcházejících týdnech dostal peníze od soukromých i veřejných investorů. V závislosti na dosaženém úroku pak tyto peníze zvýší použitelné zdroje EFSF na několikanásobek základní velikosti.