Pražskou burzu čekají tři nové emise akcií

Praha – Pražská burza v příštím roce uvítá dvě až tři nové emise akcií, na vídeňské burze pak mají přibýt čtyři až pět emisí. Podle serveru Patria Online to dnes uvedl šéf skupiny Wiener Börse Michael Buhl. Jména firem však zatím nesdělil.

Příchod až tří emisí na pražskou burzu naznačil již dříve také šéf Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Možný počet nových emisí v horizontu roku však vyčíslit nechtěl. „Firmy o velikosti několika málo miliard (třeba velikost typu Fortuna) vidím tak tři. Ale skoro určitě ne letos. Pokud vyjde alespoň jedna příští rok, bude to super,“ řekl Koblic v srpnu.

Pražská burza dostane nový obchodní systém

Wiener Börse koupila většinový podíl v pražské burze v roce 2008. Již předtím získala kontrolu nad burzami v Budapešti a v Lublani. Do konce roku 2012 by pražská burza měla získat čerstvý impuls v podobě nového obchodního systému, který se používá na vídeňské burze, v Německu na Deutsche Börse, nebo například na sesterské burze v Lublani. Kromě Prahy hodlá vlastník burzovní skupiny nový systém zavést i v Budapešti.

Pozitivní pro tuzemský burzovní parket je podle dřívějšího vyjádření Petra Koblice také slibovaný krok ministerstva financí počítající se zrušením současné daně z dividend v rámci daňové reformy 2013. Jako krok, který samozřejmě nevede směrem k rozšíření účasti drobných investorů na českých kapitálových trzích, naopak na sklonku září Koblic označil návrh zdanění zisku z investic na kapitálových trzích, počítající s pětiletým daňovým testem. „Tento krok není úplně dobře rozmyšlený, protože povede zejména k velkému rozšíření administrativy jak ze strany investorů, tak ze strany úřadů, což se v konečném důsledku ukáže jako neefektivní,“ reagoval Koblic na návrh, u kterého později ministr Kalousek naznačil možné změkčení. Konkrétní návrh však stále jasný není.