Cenovky na zboží se v eurozóně v listopadu neměnily

Brusel – Roční míra inflace v eurozóně podle dnešního rychlého odhadu Evropského statistického úřadu (Eurostat) v listopadu činila tři procenta. Stejná byla i v říjnu. Ceny zboží se tak v zemích se společnou evropskou měnou nemění.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Julian Stratenschulte

Na třech procentech je inflace v eurozóně již třetí měsíc v řadě, což odpovídá očekáváním analytiků oslovených agenturou Reuters. Podle ní by to mohlo také napovídat, že by Evropská centrální banka mohla zvážit, zda nezpozdit další snížení úrokové sazby. „Nezmění to cestu ECB k tomu, že patrně příští týden sníží opět sazbu,“ řekl nicméně Carsten Brzeski z ING. „Je to v souladu s tím, co jsme slyšeli minulý měsíc od (šéfa ECB Maria) Draghiho,“ dodal.

Nad hranicí dvou procent, kterou si ze střednědobého pohledu vytyčila ECB, je inflace už po dvanáctý měsíc za sebou. Řada ekonomů v poslední době zmiňovala, že by měla centrální banka oznámit příští týden další snížení hlavní sazby o 0,25 procentního bodu kvůli zhoršující se krizi v eurozóně a riziku návratu recese.

Meziroční míra inflace v eurozóně
Zdroj: ČT24

Růst cen v eurozóně se měří indexem spotřebitelských cen měnové unie (MUICP). Podle Eurostatu bývá tento „rychlý odhad“ velmi přesný a jen málokdy se od něj konečný výsledek liší o více než 0,1 procentního bodu.

Do eurozóny patří 17 členských zemí Evropské unie. Jako poslední do ní letos v lednu vstoupilo Estonsko.