Řidiči už můžou na dálnice se známkou na rok 2012, podražila

Praha – Ode dneška vstupují v platnost nové dálniční známky na rok 2012. Oproti loňsku si za ně řidiči připlatí. Roční kupon vyjde na 1 500 korun. Jeho předchůdce na rok 2011 vyšel o tři stovky levněji. Zdražení poplatků za silnice je podle Nečasova kabinetu nutné proto, aby se zajistily další peníze na opravy silnic.

Více řidiči zaplatí i za kupony s kratší platností. Cena měsíčního kuponu vzrostla z 350 na 440 korun, desetidenní známka zdražila z 250 na 310 korun. Zdražení dálničních známek přinese do kasy fondu dopravní infrastruktury zhruba 750 milionů korun navíc. Dalších 1,3 miliardy by pak mělo v příštím roce vynést zdražení elektronického mýtného.

Hledání peněz na opravy silnic v kapsách řidičů kritizuje opozice i někteří odborníci. „Mělo by se hledat řešení mimo zdražování. Řidiči už platí tolik a tolik různých věcí, že zdražování není tou správnou cestou,“ podotkl mluvčí ÚAMK Igor Sirota. Do fondu dopravní infrastruktury navíc nemíří celá suma, kterou řidiči za známky zaplatí. „Se zvýšením ceny kuponů roste i marže distributorů,“ přiznal již dříve náměstek Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáš Čoček.

Už od pondělí si mohou řidiči kupovat nové dálniční známky na poštách. Podle mluvčí České pošty Marty Melicharové tam mají jistotu, že nenatrefí na padělek. Dálniční kupony mají celou řadu ochranných prvků. Nejdůležitější z nich je umístěn ve spodní části prvního a druhého dílu kuponu. Jedná se o prvek tištěný opticky variabilní barvou, který se změnou dopadajícího světla mění svoji barevnost (z růžové do zelené).

Loni se v Česku prodalo 4,7 milionu dálničních známek. Státu to vyneslo zhruba 3,2 miliardy korun. Řidiči, kteří mají známku na rok 2011, nemusí zatím s nákupem nové pospíchat. Staré kupony platí až do konce ledna 2012.