Raiffeisenbank vyskočil zisk skoro o třetinu

Praha - Raiffeisenbank, která patří ke středně velkým tuzemských bankám, za tři čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 30 procent na 1,775 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 8,5 procenta na 201 miliard korun. Na rozdíl od trojice velkých tuzemských bank - ČSOB, Komerční banky a UniCredit – nemusela Raiffeisenbank odepisovat řecké dluhopisy. Do roku 2012 přesto hledí s obavami.

„Udržujeme dobrou ziskovost především kvůli poklesu tvorby opravných položek a odpovědnému investování. Nemáme ani korunu v dluhopisech jakékoli jihoevropské země, a nečelíme tak ztrátám způsobeným potížemi těchto zemí. Kvůli silnému konkurenčnímu boji mezi bankami ale výrazně klesají marže jak u vkladů, tak i u hypoték a firemních úvěrů, což se projevuje ve zpomalujícím tempu růstu výnosů,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Celkový výhled na rok 2012 není podle něj příliš optimistický. Zpomalení růstu výnosů nebude krátkodobým jevem, ale kvůli očekávanému oslabení růstu, či dokonce poklesu eurozóny i ČR se prý bude napříč celým bankovním sektorem projevovat i v příštím roce. „Dá se tedy očekávat ještě pomalejší růst výnosů. Navzdory obtížné ekonomické situaci banka ve zbytku roku dokončí plánovanou expanzi pobočkové sítě,“ dodal Žalman.

Čtveřici největších tuzemských bank klesl v souhrnu za tři čtvrtletí čistý zisk o 15 procent na 26,28 miliardy korun. ČSOB, Komerční bance a UniCredit bank čistý zisk kvůli odpisu řeckých dluhopisů klesl, České spořitelně se čistý zisk zvýšil.