Listerie tentokrát obsahoval i slovenský sýr

Praha – U výrobku „Sýrové nitě přírodní“ ze Slovenska, který se prodává také na tuzemském trhu, byly zjištěny nebezpečné bakterie listerie. Informovala o tom dnes Státní veterinární správa (SVS). Veterináři se informaci dnes dozvěděli z unijního systému rychlého varování (RASFF). Podle mluvčího SVS Josefa Dubna nelze vyloučit, že výrobek se již dostal do obchodů. Bude proto stažen z trhu a vracen dodavateli či zlikvidován.

Zásilku od slovenského výrobce Bačovské syry Svederník o celkové hmotnosti 40 kilogramů 25. listopadu obdržel dovozce z Olomouce. Případ proto řeší Krajská veterinární správa pro Olomoucký kraj. „Pokud by se již výrobek dostal do tržní sítě, což nelze vyloučit, bude stažen, a kdo si jej koupil, nechť jej vrátí tam, kde jej zakoupil,“ dodal Duben.

Už včera přitom veterinární správa objevila listerie u rakouského sýra SPAR Natur*pur Bio-Bergkäse. Tento výrobek už obchodní řetězec Spar Česká obchodní společnost stáhl z prodeje.

Bakterie listerie se běžně vyskytuje v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách. Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje komplikace u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.