Klaus: Hrozí pokles ekonomiky, vláda nemá páku ke zvratu

Praha - Podle prezidenta Václava Klause není kvůli propadu zahraniční poptávky v příštím roce vyloučen ekonomický pokles, který vláda svými krátkodobými opatřeními nebude moci příliš ovlivnit. Klaus se takto vyjádřil na dnešním setkání s manažery organizovaném vydavatelstvím Euronews.

„Zahraniční poptávku našimi opatřeními nemůžeme zvyšovat, maximálně nám může pomoci měnový kurz. Ten ovšem rovněž nejsme schopni ovlivnit,“ myslí si prezident. Také stav veřejných financí podle něj neumožňuje žádnou fiskální expanzi: „Prostor pro expanzi jsme si měli vytvářet v době rychlého růstu HDP před rokem 2008. Problémem bude vůbec udržovat rozpočty na únosné úrovni.“

Pokles tuzemské ekonomiky očekávají i někteří ekonomové. Například analytici Raiffeisenbank ve své nové prognóze očekávají příští rok pokles ekonomiky o 1,2 procenta. Další analytici očekávají stagnaci nebo růst maximálně do jednoho procenta. Podle listopadového průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí by měla ekonomika příští rok růst o 0,8 procenta.

Podle Klause se letos česká ekonomika vyvíjela daleko pomaleji, než se očekávalo, což mělo vnější i vnitřní příčiny. „Větší roli hrály faktory vnější, tedy zahraniční poptávka. Ale je třeba dodat, že domácí politická nejistota ekonomice nepřidávala,“ dodal.

Výsledek summitu je pragmatický, postoj ČR správný 

Výsledek bruselského summitu EU označil prezident za pragmatický. Novou reformní smlouvu, která má vyřešit záchranu eura, nepodpořily čtyři země. Mezi ně patří Česko, které chce nejdříve návrh projednat ve svém Parlamentu. 

Klaus výsledek nočního jednání v Bruselu vítá a je podle něj dobře, že si Česká republika vzala čas na rozmyšlenou: „Myslím, že není třeba naskakovat na tento rozjetý trend. A tento rozjetý trend je hájit špatný projekt, kterým je společná evropská měna, za každou cenu. Ta cena je vysoká již teď a bude narůstat. Myslím, že je třeba chovat se rozumně.“

Klaus ani dnes nezapomněl zdůraznit, že dnešní dluhová krize je logickým vyústěním vývoje v posledním desetiletí a je pouze vrcholem ledovce: „V krizi není jen projekt společné evropské měny, v krizi je podle mého názoru celý koncept evropské integrace a spolu s tím i celý socioekonomický model.“


Dosud méně viditelné problémy EU jsou podle Klause o to závažnější. Týkají se relativního zaostávání Evropy za dříve neexistujícími ekonomickými centry současného světa. „Evropa si to nechce připustit a už vůbec ne veřejně přiznat. Pořád se tváří, že je vzorem pro zbytek světa,“ doplnil prezident.