Cameronovo veto Británii poškodí, říká vicepremiér Clegg

Londýn - Předseda britské liberálně demokratické strany a vicepremiér Nick Clegg kritizoval premiéra Davida Camerona za rozhodnutí blokovat na uplynulém evropském summitu smlouvu o reformě Evropské unie. Clegg vyjádřil hořké znepokojení nad tímto výsledkem. Dříve přitom uvedl, že vládní koalice je jednotná ohledně rozhodnutí smlouvu vetovat.

Clegg se prý obává, že se Británie posune ještě více na okraj Evropy a zůstane izolovaná a marginalizovaná v rámci unie. Poukázal však také na to, že Camerona k tomuto kroku přinutila německá a francouzská neústupnost spolu s tlakem euroskeptických konzervativců.

„Clegg vyjadřuje mínění veliké části britské veřejnosti, která má obavy, že bez těsné spolupráce s Evropskou unií ztratí Britové vliv nejen v Evropě ale také ve světě,“ říká Ivan Kytka, spolupracovník ČT.


Svoji původní podporu Camerona vysvětlil dnes tím, že sice souhlasil, ale varoval zároveň premiéra telefonicky, že to je špatný tah. Z prosazování zájmů konzervativní strany a nikoli Británie obvinil Camerona i labouristický stínový ministr zahraničí Douglas Alexander. Zároveň však připustil, že dohoda dosažená v Bruselu pravděpodobně nepřinese stabilizaci eurozóny.

Cameron zablokoval na jednání summitu EU v pátek změny Lisabonské smlouvy se zdůvodněním, že její úpravy nejsou v britském zájmu. Jak řekl, snažil se získat ujištění EU o ochraně jednotného trhu a britských finančních služeb. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy tyto požadavky označil za nepřijatelné.

Vicepremiér Clegg jako předseda strany, která tvoří vládní koalici s Cameronovými konzervativci nicméně odmítl, že by liberální demokraté hodlali vládu opustit. Mělo by to podle něj pro Británii v době velké hospodářské nejistoty negativní důsledky.

Video Komentář Ivana Kytky
video

Komentář Ivana Kytky