Kalousek: Vláda využije některé protikrizové návrhy NERV

Praha - Vláda využije některé návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro koncepční materiál, který bude předložen na základě lednové prognózy vývoje ekonomiky. Po dnešním jednání ministrů s NERV to oznámil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). NERV předložil rady, které by mohly Česku pomoci překonat ekonomické problémy v Evropě. Které návrhy by vláda mohla využít, však Kalousek nespecifikoval.

„Kdybych věděl s naprostou jistotou s jakým skutečným vývojem v roce 2012 můžeme počítat, tak bych některé určitě mohl zmínit,“ řekl Kalousek. Jak ale dodal, tuto jistotu nemá. Návrh NERV, který vláda projednávala, podle něj nebyl koncepční ucelený materiál. „Jednalo se o rejstřík námětů, které jsou v řadě případů dokonce kontradiktorní proti sobě,“ upozornil. To podle něj znamená, že pokud vláda zvolí některý námět, musí jiný utomaticky odmítnout. 

Podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) jsou „některé návrhy dobré, některé špatné“. Konkrétní příklady neuvedl. Protikrizový balíček obsahuje 41 návrhů. Podle České televize navrhuje NERV například sjednocení DPH na 20 procent, vyšší daně na cigarety a alkohol, snižování počtu zaměstnanců ve školství, zrušení některých ambasád ve světě nebo zvýšení daní z nemovitostí.  

NERV počítá se třemi scénáři vývoje

Pokud by hrozil propad HDP vyšší než dvě procenta, ekonomičtí experti by podle Hospodářských novin například sáhli ke zmrazení důchodů, propouštění policistů, vyššímu zdanění bank nebo zkrácení vysokoškolského studia o jeden semestr. NERV kalkuluje se třemi možnými scénáři vývoje. Když HDP neklesne o víc než dvě procenta, experti by žádná „protikrizová“ opatření nepřijímali. Pokud bude propad HDP vyšší, měl by přijít na řadu zmíněný balíček opatření. Poslední možností je systémový kolaps - v tom případě NERV navrhuje zavést vybraná opatření v tvrdším režimu.