Ministerstvo varuje před toxickou lahví a bazénkem pro děti

Praha – Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo varování před používáním dvou výrobků. Prvním je nafukovací bazének pro děti vyrobený v Číně, druhým pak kojenecká lahev z průsvitného plastu od firmy Boček CZ z Kuřimi. Oba výrobky mohou být zdraví škodlivé.

Bazének růžové barvy má průměr 60 centimetrů. Prodává se v kartonové skládačce, na níž je uveden název výrobku, země původu, několik číselných kódů, adresa dovozce, varování o obsahu malých části a upozornění, že výrobek není určen pro děti do tří let. Podle ministerstva obsahuje bazének nadměrné množství esterů kyseliny ftalové (DEHP).

„Ftaláty mohou při hře přijít do kontaktu s ústy dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě je může dítě spolu se slinami spolknout. DEHP přitom působí negativně na reprodukční orgány,“ varoval hlavní hygienik ČR Michael Vít. 

Toxická kojenecká lahev může způsobit rakovinu

Kojenecká lahev od firmy Boček CZ s barevnými dětskými motivy má objem 125 mililitrů a je vyrobena z průsvitného plastu. Uprostřed lahve je otvor ve tvaru slzy pro snadnější uchopení. Lahev je zabalena v kartonu, v jehož horní části je vytištěno „BOČEK“. Uprostřed je uveden název výrobku a ve spodní části je text „Staráme se, aby Vaše dítě mělo to nejlepší…“.  

Při výrobě lahve byl použit nebezpečný bisfenol A (BPA), který může mít nepříznivé toxikologické účinky například na imunitu, biochemické změny v mozku nebo zvýšenou náchylnost k nádorům prsu. Podle nařízení Evropské unie se BPA nesmí používat při výrobě kojeneckých lahví a od letošního června se takové výrobky nesmějí uvádět na trh EU ani dovážet do unie.