Češi pijí méně piva a méně často než dřív

Praha - Češi, kteří jsou dlouhodobě největšími pijáky piva na světě, v posledních letech omezují konzumaci zlatavého moku. Průměrný počet týdně vypitých půllitrů totiž v případě mužů klesl z 9,5 v roce 2007 na letošních 7,7. Zároveň se v Česku snižuje frekvence pití piva i podíl jeho konzumentů v české populaci. Vyplývá to z průzkumu, který pro Český svaz pivovarů a sladoven provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

„Trend poklesu konzumace piva považujeme za logický důsledek několika jevů. Je to především vliv dlouhodobých změn v životním stylu obyvatel, rostoucí tlak na pracovištích s cílem intenzivněji využívat pracovní dobu a v neposlední řadě rovněž fakt, že generace velkých konzumentů piva postupně odchází,“ komentoval dnes výsledky průzkumu výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Od roku 2004 postupně ubývá mužských konzumentů, kteří pijí v průměru více než 14 půllitrů za týden, a to z 20 procent na letošních 14 procent. Podíl mužů, kteří si dají osm až 14 piv týdně, se snížil z 27 procent na 23 procent. Naopak vzrostl podíl mužů, kteří konzumují tři až sedm půllitrů týdně. V roce 2004 jejich podíl mezi pivaři činil 33 procent a letos 40 procent. „Ubývá nejsilnějších pijáků piva a těch, kteří pili pivo každý den,“ uvedl Jiří Vinopal z CVVM.

Klesá i frekvence popíjení piva

Muži pijí pivo v průměru přibližně třikrát a ženy zhruba dvakrát týdně. V letech 2007 a 2008 si přitom muži dopřávali pivo čtyřikrát týdně. Od roku 2007 se zmenšuje skupina mužů, kteří pijí pivo každý den. Zatímco v roce 2007 jejich podíl mezi konzumenty piva činil 26 procent, tak letos klesl na 15 procent. Naopak se zvětšuje skupina těch, kteří si pivo dávají dvakrát za týden. Jejich podíl se zvýšil z 16 procent v roce 2007 na 24 procent.

Na jednoho obyvatele Česka loni připadlo 134 litrů vypitého piva, což Čechy ve světových statistikách stále řadí na první místo před druhé Iry.

Video Češi omezují konzumaci piva
video

Češi omezují konzumaci piva