Soud potvrdil pokutu 17 milionů pro Sokolovskou uhelnou

Brno - Pokuta 17 milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Sokolovskou uhelnou za nedovolené dohody s odběrateli uhlí platí. Dnes ji potvrdil Krajský soud v Brně. Podle soudce Davida Rause písemné znění zkoumaných smluv je učebnicovým příkladem toho, jak vyjádřit zákaz exportu v kartelové dohodě.

Soud odmítl agrumentaci firmy, že protizákonná ustanovení se dostala do smluv jako „residua“ smluv ještě z 80. let 20. století a že jejich plnění nebylo myšleno vážně.

Sokolovská uhelná v letech 1997 až 2009 uzavírala nedovolené dohody s odběrateli uhlí o zákazu vývozu. Odběratelé se ve smlouvách zavazovali k tomu, že nebudou hnědé uhlí a hnědouhelné brikety vyvážet mimo území ČR nebo s ním obchodovat tak, aby vývoz umožnili. Dohody mohly vést k narušení hospodářské soutěže. Podle antimonopolních úředníků firma porušila jak české, tak unijní zákony.

ÚOHS měl původně podezření, že Sokolovská uhelná uzavírala i nedovolené dohody o určování cen pro další prodej či závazky výhradnosti dodávek hnědého uhlí a briket. To se ale nakonec neprokázalo.

Dohody o zákazu vývozu řešil ÚOHS už v minulosti. Předloni dostala pokutu pět milionů korun společnost Karlovarské minerální vody. Zákazy vývozu ÚOHS zkoumal i u několika pivovarských společností. V roce 2003 pak byla za podobné porušení, zákaz zpětného dovozu elektrické energie, pokutována 7,5 milionu korun společnost ČEZ.