Lidé nakupují vánoční dárky v dražbách z exekucí

Praha – Počet exekucí v Česku roste. Jen loni jich bylo nařízeno přes sedm set tisíc. Zboží zabavené dlužníkům v dražbách se prodává levně, a proto se o něj veřejnost před Vánoci zajímá ve velkém. Údaje poskytl přerovský exekutorský úřad, který patří k největším v tuzemsku. Podle něj vzrůstá v listopadu a prosinci zájem o dražby movitých předmětů, jež úřady zabavily při exekucích, až o čtvrtinu.

Koncipient z Exekutorského úřadu v Přerově Lukáš Jícha řekl, že v dnešní dražbě je přibližně 900 položek: „Mezi věcmi, které se tu objevují, nechybí elektronika, sportovní potřeby nebo dekorativní nábytek.“ Všichni exekutoři mají povinnost zveřejňovat dražby movitých věcí na portálu dražeb na webových stránkách.

Dle Jíchy už lidé postupem ekonomické krize nestíhají splácet, a tak dochází ke stále častějším exekucím movitého majetku. „Počet dlužníků v exekucích už je tři roky stabilní. Spíše na stejné dlužníky dopadají opakované exekuce. Nových dlužníků naopak příliš nepřibývá. Očekává se ale, že by mohlo docházet k nárůstu osobních bankrotů,“ dodal koncipient.

Video Rozhovor s Lukášem Jíchou
video

Rozhovor s Lukášem Jíchou