Řecké Vánoce budou letos chudé

Atény - Řekové šetří i před Vánoci, a obchodníci se proto bojí, že letos neprodají dost zboží a nevydělají si ani na provoz. Ještě před svátky se tak slevy počítají na desítky procent. Řekům se přesto nakupovat nechce.

„Už je za námi polovina prosince a prodeje jsou skoro nulové. Loni byl špatný rok, ale tohle je přímo katastrofa,“ říká majitel obuvnictví Giannis Garyfallos. Jeho živnost se skoro 90letou tradicí, která se předávala z generace na generaci, letos asi počítá poslední rok existence. Prodeje jsou v porovnání s loňským rokem o 40 procent nižší, přitom ten už majitel vnímal jako nezvykle špatný. 

Letos proto nejsou nápisy se 70procentními slevami v Aténách žádnou výjimkou. Obchody jsou i tak před Vánoci nezvykle prázdné. Jejich majitelé doufají, že k nim lidi přijdou utratit alespoň předvánoční bonusy. Většina obyvatel se ale těchto benefitů vůbec nedočká. „Letos utratíme opravdu málo. Můj manžel je už od září nezaměstnaný, takže náš rozpočet je napjatý. Koupím jen úplné nezbytnosti. Hlavně jídlo a nějaké oblečení pro dceru, aby něco dostala k Vánocům,“ uvádí obyvatelka Atén Panagiota Psaraová. 

Video Předvánoční řecké zlevňování
video

Předvánoční řecké zlevňování

Podle prosincových statistik už stoupla míra nezaměstnanosti na 17,5 procenta, což je skoro o polovinu více než před rokem. Bez práce je proti loňsku o 800 tisíc lidí více. Šetří se proto všude, a to i na hlavní aténské třídě. „Je to velký rozdíl. Tohle místo by mělo být plné lidí. Jsme z toho smutní,“ stěžuje si majitelka klenotnictví Antonia Fountiová. 

Jenom za poslední dva roky zkrachovalo 60 tisíc řeckých podnikatelů. Příští rok jich má přijít na řadu dalších 60 tisíc. Řekové přesto doufají v lepší budoucnost. Podle premiéra Papademose by pak ekonomika mohla růst už v roce 2013.