Evropa musí vyložit karty na stůl. Investoři podle Christine Lagardeové dál čekají na jasný recept, jak chtějí lídři sedmadvacítky bojovat s dluhovou krizí. Evropské špičky ale zatím řekly jen jeho obrysy - naposledy v první polovině prosince na bruselské schůzce. Setkání označované jako průlomové přineslo podle mnohých příliš málo jistoty.
Christine Lagardeová, šéfka MMF:
„Summit nešel dost do hloubky, co se týče finančních stránky věci, a příliš se točil okolo obecných podmínek. Pro Evropu by bylo dobré mít jednotné stanovisko a jednoduše rozvržený postup.“
Z pohledu Mezinárodního měnového fondu tak situace může pokračovat především jednou cestou, a to dalším prohloubením krize a s ní spojeným zhoršením odhadu růstu ekonomiky.
Evropu drží nastupující ekonomické mocnosti
Fond číslo naposledy přepsal v září, na čtyři procenta. Jde ale pořád o globální pohled, kde problémovou Evropu drží nastupující ekonomické velmoci. To potvrzuje studie Centra pro ekonomický a obchodní výzkum.
Evropě věští výrazný propad, některým asijským státům a Brazílii naopak vzestup. „Myslím, že je to součást velkých ekonomických změn, kde nevidíme jen posun od západu na východ, ale taky to, že země, které produkují potraviny a energii, rostou,“ řekl Douglas McWilliams z CEBRu pro BBC.
Špatný rok očekávají i tuzemské podniky. Rok 2012 vidí hlavně jako stagnaci a růst HDP maximálně o jedno procento. K tomu víc lidí bez práce a nižší reálné mzdy.
