Ukrajina bude s Gazpromem znovu jednat o cenách plynu

Kyjev – Ruský energetický koncern Gazprom oznámil, že zkraje nového roku začne další kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o cenách plynu. Ukrajinská vláda totiž neustále upozorňuje na nejméně výhodnou pozici odběratele v rámci celé Evropy a hodlá také změnit systém poplatků za transfer plynu přes své území.

Na začátku roku 2012 odstartuje další kolo vleklých diskuzí, které už několikrát přerostly v dramatický konflikt a omezení dodávek do celé Evropy. Takové nebezpečí však už podle zástupců Ruska a Ukrajiny starému kontinentu nehrozí, a to údajně ani v případě, že se obě strany nedohodnou.

Ukrajinský premiér Viktor Janukovyč na nic nečekal a ještě v předstihu vedení Gazpromu vzkázal své podmínky. „Za ruský plyn platíme nejvíc v Evropě. Jaká cena bude dál? Myslím si, že by Ukrajina neměla platit víc než 250 dolarů za tisíc krychlových metrů,“ sdělil. Podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera se společnost s Ukrajinci hodlá sejít 15. ledna.

Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč

Neshody Moskvy a Kyjeva už ohrozily dodávky do Evropy několikrát. Naposledy se plynovody z východu zastavily na začátku let 2006 a 2009. Nedostatek plynu v zimním počasí pak zasáhl hlavně balkánské státy, ale třeba také Slovensko. „To riziko je už nyní velmi omezené, kromě toho Gazprom už má vlastní podíl na tranzitním systému přes Bělorusko, takže je jasné, že tudy by plyn tekl i v případě ukrajinské krize,“ komentoval odborník na energetiku Vladimír Štěpán.

Evropa si už před časem mimo jiné z obav před nestabilními rusko-ukrajinskými vztahy zajistila nouzové řešení v podobě nového baltského plynovodu Nord Stream. První větev slavnostně zprovoznil ruský prezident s německou kancléřkou a dalšími evropskými politiky na začátku listopadu.

Video Rusko a Ukrajina se znovu schází kvůli plynu
video

Rusko a Ukrajina se znovu schází kvůli plynu