Rok 2012 slibuje tučné zisky londýnským obchodníkům i hoteliérům

Londýn – Velká Británie se připravuje na rok, který bude pro tamní byznys jedinečný. V příštím roce bude Londýn pořádat hned tři významné mezinárodní akce. Chystají se velké oslavy 60letého panování královny Alžběty II, queer a lesbický manifest World Pride a hlavně olympijské hry. Obchodníci vidí v plánech na příští rok neopakovatelnou příležitost, běžní lidé ale čekají spíš problémy – například zvýšené riziko terorismu.

Ve Velké Británii je cestovní ruch pátým největším ekonomickým odvětvím. Ročně přijede na ostrovy 30 milionů zahraničních turistů. Utratí tu 17 miliard liber, to je v přepočtu víc než 500 miliard korun, tedy polovina státního rozpočtu Česka. Příští rok má být ale ještě výjimečnější. „Olympiádu, přehlídku World Pride a diamantové výročí budou provázet tisíce přidružených akcí po celé zemi. Neexistuje lepší příležitost, kdy přijet do Británie,“ říká mluvčí národní turistické agentury Visit Britain Mark Di-Toro.

Odborníci spočítali, že jen v létě si Británie na tržbách polepší o necelou miliardu liber. Hlavně v Londýně se hoteliéři, obchodníci a poskytovatelé služeb připravují na rekordní zisky. Někteří odborníci ale jejich nadšení krotí, vydělají prý hlavně největší společnosti. Ostatním atraktivní akce naopak uškodí.

Video Londýn čeká olympiáda a oslavy královského výročí
video

Londýn čeká olympiáda a oslavy královského výročí

„Dopravní systém bude přetížený, přijde extrémní zdražování, hotely budou nedostupné. Řada lidí, kteří nechtějí přijet přímo kvůli nějaké akci, pojede jinam,“ varoval ředitel organizační agentury London Business Network Brett Tailor.

Do olympiády zbývá 212 dní a přípravy jsou vidět na každém kroku. Třeba už při příjezdu do země. Od roku 2005, kdy bylo pořádání her Londýnu přiděleno, ale nadšení lidí značně opadlo. Bojí se hlavně finančních nároků velkolepé sportovní akce. Rozpočet na zahajovací a závěrečné ceremonie byl zdvojnásoben a vystoupal už na 80 milionů liber.

„Zdá se neuvěřitelné, že se to děje v téhle době. Peníze by měly jít do mladých atletů, do sportu ve školách, kde se škrtalo. To jsou investice pro život, ne pro pár hodin,“ zlobí se bývalý ministr sportu Richard Caborn. Britové by jen neradi opakovali model Atén, které olympiáda stála dvakrát víc, než počítaly, a přispěla ke zhoršení finančních problémů země. Rok superbyznysu by tak mohl Británii pořádně zhořknout.

Lidé se navíc kvůli akcím s očekávanou hojnou účastí obávají terorismu, protestů a možná i pouličního násilí. Vlnu pouličních střetů rozvášněného davu s policií přitom Londýn zažil už letos v létě. S následky nepokojů se vypořádává dodnes.