Firmy ustupují od 13. platů, poskytují spíše nepeněžní benefity

Plzeň – Týden dovolené navíc, stravenky, poukázky na wellness nebo značkové oblečení a také 13. nebo 14. plat zahrnují výčet nejčastějších vánočních benefitů pro zaměstnance. Z průzkumu Hospodářské komory však vyplývá, že přibývá firem, které kvůli obavám z budoucnosti k poskytování benefitů přistupují čím dál opatrněji. Stále častěji navíc platí, že si je lidé musejí opravdu zasloužit a podílet se na nich finančně jako třeba na penzijním připojištění. S vyplácením 13. platů jsou firmy ještě zdrženlivější – podle výsledků komory je rozdává jen třetina z nich.

Stravenky nebo pátý týden dovolené jsou bonusové stálice, avšak peníze navíc firmy už moc rozdávat nechtějí, protože se obávají, co příští rok přinese. I když například v rokycanské továrně na výrobu plastových autodílů vedení nadělovalo mimořádné odměny i 13. platy, činilo tak pouze u těch, kteří si to zasloužili. Zatímco některé firmy nechtějí informace o benefitech zveřejňovat, protože se to v době škrtů nehodí, jinde si na péči o personál zakládají. „Smysl výplaty těchto benefitů je, abychom udrželi zaměstnance, kteří jsou pro nás klíčoví,“ uvedl ředitel firmy EuWe Eugen Wexler Petr Krob.

Napříč různými firmami jsou navíc benefity značně rozmanité, jeden trend se však vysledovat dá – stále častěji se upouští od čistých peněz ve formě 13. nebo 14. platů. Například ve firmě Škoda Transportation se na konci roku rozdávají dárky v podobě značkového oblečení, plzeňský pivovar zase svým zaměstnancům poskytuje kartony piv zdarma. Ve Starém Plzenci si zase mohou koupit výhodně sekt.  „Na 13. a 14. plat neexistuje žádný nárok, je skutečně zohledněním výsledků společnosti,“ uvedl marketingový ředitel Bohemia Sektu Martin Fousek.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Vánoční odměny se rozdávaly u hasičů. Peníze, o které přišli letošním snižováním platů, jim to ale zdaleka nevynahradí. „Zhruba třetina příslušníků dostala zajímavé odměny, je to podle zásluh,“ dodal ekonomický náměstek hasičského sboru Plzeňského kraje Vladimír Lejsek.

Téměř třetina firem nechává výběr bonusů na svých zaměstnancích – škála je široká. Od lístků do divadla, permanentek do fitness center až po příspěvek na dovolenou. Podle průzkumu více než polovina zaměstnanců letos žádné bonusy nečeká. Na prvním místě pro ně zůstává to, jaká částka se jim každý měsíc připíše na účet.

Video Rozhovor s Karlem Havlíčkem
video

Rozhovor s Karlem Havlíčkem

Rozhovor s Karlem Havlíčkem

E: 28.12.2011

Reportáž Mirky Vildové