Euro je vůči japonskému jenu nejslabší za deset let

Londýn – Kurz jednotné evropské měny euro dnes na devizových trzích dál zvolna klesá a vůči japonskému jenu se euro dostalo nejníže za posledních deset let. Těsně před 10:00 euro spadlo až na 100,33 JPY/EUR, kde bylo naposledy v červnu 2001. Měnu prodávají hlavně exportéři a drobní investoři.

Euro nepadá jen vůči jenu, oslabuje také vůči americkému dolaru. Propadlo se až na 1,2858 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského září. „Já si myslím, že dolar bude neustále posilovat. Je vidět už od začátku prázdnin, že z Evropy dochází k odlivu kapitálu, především americké banky stahují svůj kapitál z francouzských bank. Je to zhruba 70 procent veškerých likvidních prostředků,“ podotkl hlavní investiční stratég ČP Invest Michal Valentík.

„Euro má nadále tendenci k poklesu,“ potvrdila analytička Audrey Childeová-Freemanová ze společnosti JPMorgan Private Bank. Dodala, že měnu tlačí dolů kromě dluhové krize očekávání, že Evropská centrální banka přikročí k agresivnějšímu uvolňování měnové politiky.

Trhy zůstávají nervózní

Nervozitu na trhu prohloubila dnešní aukce italských státních dluhopisů. Itálie dnes na trh umístila dluhopisy se splatností tři až deset let v objemu kolem sedmi miliard eur. Původně z nich ale chtěla získat až 8,5 miliardy eur. Výnosy se navíc drží blízko rekordních maxim. Výnos klíčového desetiletého dluhopisu splatného v březnu 2022 se snížil na 6,98 procenta, zatímco v minulé srovnatelné aukci na konci listopadu činil 7,56 procenta. To byl zároveň rekord za dobu existence eurozóny.

Video Euro vs. jen
video

Euro vs. jen

Euro vs. jen

2912

Komentář Michala Valentíka

Nervozitu trhů dokládá také fakt, že v posledních dnech trhají rekordy jednodenní vklady komerčních bank u centrální banky. Zatím poslední rekord padl v úterý, kdy finanční instituce eurozóny uložily na účtech ECB jednodenní vklady v objemu 452 miliard eur (asi 11,7 bilionu korun). „Může to být známka napětí na trzích,“ potvrdil ekonom Royal Bank of Canada James Ashley.

Banky si začaly ukládat vyšší sumy peněz na účty ECB poté, co jim evropská centrální banka poskytla zvýhodněné půjčky v objemu 489 miliard eur. Banky zatím použily na krytí dluhů 200 miliard, zbytek si zatím schovávají. Evropské autority nicméně čekaly, že peníze použijí banky právě k nákupu dluhopisů těžce zadlužených zemí.

Obchodní sezona je nyní slabá, každý nákup se projeví

Ne všichni odborníci nicméně jsou ohledně vývoje eura skeptičtí. Podíl na oslabení jednotné měny připisují také menší obchodní aktivitě na finančních trzích během vánočních prázdnin. Kurz eura i ceny cenných papírů podle nich ovlivňuje relativně malý počet prodávajících a kupujících na trhu.

„Připisujeme propad nízké likviditě a nízkému objemu obchodů spíše než čemukoliv, co se událo během prázdninového období. Není to nic, co by se zakládalo na ekonomických fundamentech,“ míní šéf FX strategie banky Barclays.