Stát loni vybral na mýtu rekordních 8,13 miliardy

Praha - Na elektronickém mýtném vybral stát v uplynulém roce rekordních 8,13 miliardy korun. Přestože je to o téměř 24 procent vyšší částka než v roce 2010, zároveň je menší než očekávaných 8,25 až 8,5 miliardy, jak uvedl mluvčí mýtného systému MÝTO CZ David Šimoník. Sazby mýtného navíc loni vzrostly o 25 procent, tudíž nárůst vybraných prostředků nebyl tak vysoký.

Za nižším výběrem proti očekávání stálo zářijové zavedení samostatné kategorie autobusy do mýtného systému a s tím spojené výrazné snížení kilometrových sazeb pro ně. Autobusů je v nové kategorii aktuálně zaregistrováno 13 tisíc.

Stát vybral za pět let, kdy je mýtný systém v provozu, celkem 31,9 miliardy korun. Na výběrech se nejvíce podílí nejtěžší kamiony s hmotností nad 12 tun, které zaplatily 88 procent celkového mýta. Lehčí nákladní automobily s hmotností mezi 3,5 a 12 tunami přispívají 11 procenty a na autobusy připadá necelé jedno procento vybraného mýta. Účinnost výběru mýta byla loni 99,48 procenta.

V obou pololetích byl přitom výběr mýta téměř stejný. V prvním pololetí dopravci zaplatili 4,061 miliardy korun a ve druhém 4,064 miliardy. Nejsilnějším dnem bylo zatím 29. září 2011 s výběrem 34,59 milionu korun.

I když byl prosinec nejslabším měsícem skončeného roku, zatím podle Šimoníka nelze z denních či týdenních výběrů vystopovat nějaké zásadní zpomalení výběrů mýta coby indikaci nastupujících ekonomických obtíží státu i eurozóny: „Očekávaný propad byl způsoben spíše standardním svátečním útlumem, protože ještě v první polovině prosince stoupaly denní výběry v pracovní dny ke 30 milionům korun.“

Mýto je ode dneška dražší

Mýtné tarify se ode dneška zvýšily opět o čtvrtinu. „Silniční nákladní doprava je citlivým ukazatelem vývoje hospodářství, což se již přesvědčivě ukázalo v roce 2009. Proto zdražení tarifů nemusí v kombinaci s očekávanými hospodářskými obtížemi Evropy přinést automaticky nárůst vybraného mýta v právě začínajícím roce,“ prohlásil generální ředitel provozovatelské firmy Kapsch Karel Feix.

Elektronické mýto vybírá stát na 1 300 kilometrů převážně rychlostních komunikací. Mýtné platí vozidla nad 12 tun a od roku 2010 i vozy nad 3,5 tuny. V mýtném je zaregistrováno  592 000 aktivních uživatelů.