Na trh míří první „skotská“ v plechovce

Washington - Skotskou whisky si již brzy bude možné koupit ve Spojených státech v obalu typickém spíš pro pivo: v plechovce. Milovníci whisky se pohoršují, neboť výjimečný nápoj, jehož cena obvykle odpovídá vysoké kvalitě, znehodnotí obyčejný a levný obal. Plechovková skotská však bude dle slov výrobce velmi praktická.

S nápadem na tento neobvyklý způsob balení přišla firma Scottisch Spirits Imports, Inc. se sídlem na Floridě. Podle firmy je na trhu mnoho značek, které se příliš neliší. „Většina značek se podává ve stejném druhu sklenic, mít něco tak odlišného, to vzbuzuje zvědavost,“ uvedl Ken Rubenfeld, provozní ředitel společnosti. Každá plechovka bude obsahovat 300 mililitrů jednosladové skotské destilované whisky, která zraje tři roky v dubových sudech ve Skotsku. Firma má v plánu umístit své výrobky do všech větších amerických obchodů k 1. únoru. Jedna plechovka by měla stát pět dolarů (98 korun).  

U bazénu, na večírku, na zápase

Netypický způsob balení whisky podle společnosti lidé přivítají na cestách, u bazénů, na sportovních událostech nebo na večírcích. Plechovky se budou prodávat nikoli kvůli své kuriozitě, ale kvůli praktičnosti, soudí Rubenfeld. „Je jednodušší přinést balení s šesti kusy nápoje než lahev skotské,“ tvrdí. Experti však kroutí hlavou. Nikoli nutně kvůli kvalitě, která chuť nejspíš neovlivní, ale například kvůli množství. „Otázkou je, jestli někdo vypije 300 mililitrů whisky během jednoho večera,“ ptá se Lew Bryson, šéfeditor časopisu Whisky Advocate Magazine. Rubenfeld však trvá na tom, že takto velké množství nepovede k přílišné konzumaci nápoje, protože konzumenti dobře vědí, že skotská se pije jen v malém množství. 

Krátce po uvedení na americký trh chce společnost Scottish Spirits vyvinout obal, který by byl znovu uzavíratelný. Zatím však nebyl takový způsob vynalezen. „Kdyby byl uzávěr perfektní, možná by lidé vypili polovinu plechovky s přáteli a zbytek uschovali,“ říká Rubenfeld.

Sudy skotské whisky
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Andrew Price

Ovlivní obal kvalitu obsahu?

Společnost, která dohlíží na výrobu skotské whisky, minulý rok ostře kritizovala Scottish Spirits za výrobu plechovek whisky a tvrdila, že nemůže být tak kvalitní jako pravá skotská. Rubenfeld však tvrdí, že jeho společnost dodržuje požadavky a nařízení stanovené Asociací pro skotskou whisky. Mluvčí asociace Campbell Evans bezprostředně nemohl potvrdit, že společnost získala certifikát na výrobu pravé skotské whisky, neboť ještě nebyl nápoj zkoumán. S balením však nemá problém. „Nikde není psáno, že by pravá jednosladová skotská whisky nemohla být prodávána v plechovce,“ dodává. „Nemyslím si, že to má velký smysl, ale když bude vynikající, rád si jednu plechovku otevřu a celou ji vypiju,“ prohlásil Brad Danler, šéf newyorského whisky baru Char No. 4.