Italské úspory nakoply benzinovou turistiku, v Itálii se tankovat nevyplatí

Řím/Praha - Itálie má od Nového roku nejdražší pohonné hmoty v Evropě. Řada tamních řidičů proto začala jezdit tankovat do zahraničí. Takzvaná benzinová turistika se v Evropě rozmáhá čím dál víc. Hlavním důvodem jsou daňové zásahy vlád, které zvyšují rozdíly mezi cenami paliv. Vlády, které chtějí na zvýšení daní vydělat, nakonec o peníze z nich přicházejí.

Itálie od 1. ledna zvedla spotřební daň o 21 procent, a cena litru nafty tak vyskočila až na 1,8 eura, což je v přepočtu asi 45 korun. Rozdíl oproti sousednímu Rakousku tak v přepočtu přesahuje mnohdy i 10 korun, a proto tam přijíždí tankovat stále víc Italů. „Je to tu levné. U nás je draho a zvlášť na jihu Itálie. Teď tankujeme jenom tady,“ říká jedna z benzinových turistů Julia Zeni.

Tankování v zahraničí není v Evropě žádnou výjimkou, platí to i pro Čechy. Za levnějším benzinem a naftou jezdí třeba do Polska, kde můžou ušetřit až 4 koruny na litr nebo do Rakouska. Tam na litru nafty ušetří téměř 1,5 koruny. V obou zemích se potkávají i s řidiči z Německa.

„Občané i firmy využívají rozdílných cenových úrovní paliv v celé Evropě a v zemích, kde je levnější pohonná hmota,“ potvrdil vedoucí skupiny pro rozvoj petrolejářského průmyslu Václav Loula. Dodal, že lidé jsou za levnějším benzinem ochotní dojet mnohdy až 50 kilometrů. Tankování v zahraničí obvykle spojují s nakupováním.

Na druhé straně ale přibývá i lidí, kteří s rostoucími cenami paliv cestování automobily výrazně omezují. To platí hlavně v chudších zemích Evropy. „Je to trend v zemích, kde jsou větší obavy z ekonomických dopadů na domácnosti,“ uvedl Loula.

Video Benzinová turistika mezi Itálií a Rakouskem jen kvete
video

Benzinová turistika mezi Itálií a Rakouskem jen kvete

Rozdílných cen paliv v Evropě využívají nejvíc mezinárodní dopravci. Oproti domácím řidičům mají totiž kamiony tu výhodu, že na jednu nádrž ujedou i tisíce kilometrů. Třeba Českem tak jenom projedou a stát kvůli tomu přichází o miliardy, které by mohl vybrat na spotřební dani. „Podle našich propočtů je to za rok šest až osm miliard,“ uvedl mluvčí ČESMAD Bohemia Martin Felix.