ČSÚ: Stavebnictví zpomalilo pokles, průmysl zrychlil růst

Praha - České stavebnictví loni v listopadu meziročně výrazně zpomalilo pokles. Zpomalilo na 2,3 procenta po říjnovém propadu o osm procent. Počet bytů, které se začaly stavět, v listopadu meziročně klesl o 10,8 procenta a dokončených o 34,2 procenta. Průmyslová výroba v listopadu potěšila - zrychlila na 5,4 procenta po říjnovém zvýšení o 1,7 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel.

Stavebnictví

Meziměsíčně byla stavební výroba po očištění od sezonních vlivů vyšší o 2,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 2,8 procenta, naopak u inženýrského stavitelství se snížila o 11,8 procenta.

Úřady vydaly v jedenáctém měsíci meziročně o 3,4 procenta více stavebních povolení, a to 8 931. Orientační hodnota těchto staveb byla 22,4 miliardy korun, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku tak byla nižší o 13,5 procenta. Počet bytů, které v listopadu začali investoři stavět, proti stejnému měsíci předchozího roku klesl na 1 759. Pokles statistici zaznamenali i v případě dokončených bytů, kterých loni v listopadu evidovali 2 917.

„Zmírnění propadu je výrazné, ale za lepšími výsledky není ani tak zvýšení počtu zakázek, ale spíše vliv počasí, které stavebníkům přálo,“ říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.


Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci v listopadu meziročně klesl o 8,8 procenta, jejich průměrná měsíční nominální mzda ale stoupla o 2,9 procenta na 33 322 Kč. Kladně se na tom podepsalo vyplacení mimořádných odměn u některých podniků.

Průmyslová výroba

Listopadové výsledky průmyslu podle statistiků ovlivnil dlouhodobě pozitivní vývoj v automobilovém průmyslu a kumulované dokončení většího množství zakázek s delším výrobním cyklem ve strojírenství a výrobě těžké dopravní techniky.

„Ve většině dalších oborů jsou dopady útlumu poptávky v tuzemsku i v Evropě zjevně patrné. Přes nečekaně silný listopadový růst tak nelze čísla z průmyslu přeceňovat,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Průmyslová výroba a stavební produkce v ČR
Zdroj: ČT24

„Průmyslová výroba v listopadu překvapila jednoznačně pozitivně,“ reagoval analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. 


K meziročnímu růstu nejvíce přispěla automobilová výroba, a to o 17,7 procenta. Výroba strojů a zařízení se meziročně zvýšila o 12,9 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, tepla a klimatizace stoupla o 10,2 procenta. Nejvíce naopak meziročně klesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 21,8 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí stouply meziročně o 10,6 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 6,8 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 9,6 procenta, výroba elektrických zařízení o 10,9 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 6,2 procenta. Zakázky v oblasti počítačů a elektroniky klesly o 13,9 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v listopadu meziročně zvýšil o 1,7 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců přitom meziročně vzrostla o 2,2 procenta a činila 29 501 Kč.

Video Komentář Pavla Sobíška
video

Komentář Pavla Sobíška

Komentář Pavla Sobíška

6.1.2012 S6

Průmysl jede, stavebnictví stojí

Rozhovor s Petrem Gapkem