Fitch snížila Maďarům rating na BB+

Budapešť - Rating Maďarska do spekulativního pásma srazila poslední ze tří hlavních světových ratingových agentur. Fitch svůj krok zdůvodnila dalším zhoršením finanční pozice země, zčásti v důsledku „neortodoxní“ vládní politiky. Pro Maďarsko je nyní prioritou urychlená dohoda s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o poskytnutí záložního úvěru. Po schůzce s ekonomickými ministry a guvernérem centrální banky to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Vláda podle něj udělá cokoliv, aby mohla jednání s MMF začít co nejrychleji.

V posledních dnech padá kurz forintu na rekordní minima a prudce rostou výnosy státních dluhopisů a ceny pojištění proti jejich nesplácení. Investoři se obávají krachu jednání o finanční pomoci.

„Další zvýšení rizik ve veřejných financí a ve vnějším financování a nedosažení včasné a dostatečné dohody s MMF by mohlo vést k dalšímu snížení ratingu,“ uvedla Fitch.


Agentura Moody's už snížila maďarský rating do spekulativního pásma v listopadu a jako důvod uvedla vysoké zadlužení a nejasnosti kolem konsolidace veřejných financí. Standard & Poor's snížila hlavní maďarský rating před Vánoci a vysvětlila to „nepředvídatelnou“ vládní politikou včetně změn maďarské ústavy a zákona o centrální bance a jejími dopady na investiční prostředí.

Video Telefonát Gregora Martina Papuczka
video

Telefonát Gregora Martina Papuczka

Maďarsku kvůli propadu forintu a růstu výnosů hrozí těžkosti s refinancováním vysokého devizového dluhu. V letošním roce z něj musí refinancovat 16,5 miliardy dolarů (334 miliard Kč), což je zhruba třetina jeho celkové výše, zejména proto, že začíná splácet úvěr od MMF a EU, který dostalo v roce 2008.

V Budapešti se dnes jednalo

Orbán jednal s guvernérem centrální banky Andrásem Simorem a také s ministrem národního rozvoje Tamásem Fellegiem, který je zodpovědný za plánování rozhovorů s MMF. Na schůzce byl i Orbánův státní tajemník Mihály Varga a ministr hospodářství György Matolcsy.

Maďarsko se nyní potýká s vážnými ekonomickými problémy, kurz forintu se vůči hlavním světovým měnám v posledních dnech vytrvale propadal a vůči euru se dostal na historické minimum kolem 320 HUF/EUR. Zpráva o schůzce s ekonomickými ministry ale forint podpořila.

Maďaři minulý týden schválili změnu ústavy a několik významných zákonů, mimo jiné také o centrální bance. Budapešť se kvůli tomu dostala do sporu s Evropskou unií i MMF, jehož delegace jednání v Maďarsku před koncem roku nečekaně ukončila.