Čechy lákají povánoční slevy, příliš ale neutrácejí

Praha - První víkend letošního roku vyrazili Češi do obchodů ve velkém především kvůli lákavým slevám až o 70 procent. Nejvíc se kupuje oblečení, sportovní potřeby a elektronika. Obchodníci ale čekali, že lidí bude ještě víc. Hodně lidí přitom vyráží za nákupy do Prahy. V prodejnách jsou tak nejen místní, ale i zákazníci z celého Česka i zahraničí.

Obchodníci po těchto Vánocích doufali, že jim do kasy přibude víc peněz. Realita ale zatím za očekáváním pokulhává. „Počty zákazníků jsou stejné jako loni, ale tržby bohužel až tak vysoké nejsou,“ potvrdil prodavač Erik Hoffman v obchodě Sportisimo.

Podle obchodníků je v centru Prahy polovina zákazníků z jiné části Česka či ze zahraničí. Zákazník může koupit zboží až o 70 procent levněji. Nejčastěji jdou ale ceny dolů o třetinu. „Asi ve třetině případů se sekáváme s porušením poctivosti prodeje a klamavými praktikami. Za Prahu pak můžu říct, že jsme tu našli zatím jen minimum porušení,“ uvedla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Tržby budou podle odhadu expertů nižší než loni. V lednu 2011 přitom zákazníci v prodejnách nechali víc jak 60 miliard korun. Důvody jsou hned dva. Snaha neutrácet za zbytečnosti a odklon zákazníků od kamenných obchodů k internetu. Zatímco v roce 2008 si po webu alespoň jednou ročně koupilo zboží, letenku nebo dovolenou 28 procent Čechů, loni to už bylo podle prvních odhadů 36 procent. I tak jsme ale stále pod průměrem Evropské unie. Tam už k nákupu používá web skoro polovina lidí. Češi také víc šetří - podle některých průzkumů si chce v tomto roce asi čtvrtina z nich nechávat stranou víc peněz, než tomu bylo loni.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové