Nezaměstnanost vyskočila, bez práce už je víc jak půl milionu Čechů

Praha - Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla z listopadových osmi na 8,6 procenta. Na úřadech práce bylo přes 508 tisíc lidí. Oba údaje jsou nejvyšší od dubna loňského roku. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem práce a sociálních věcí. Průměrná míra registrované nezaměstnanosti za celý rok 2011 dosáhla 8,6 procenta a meziročně byla o 0,4 procentního bodu nižší.

V listopadu hledalo práci 476 tisíc lidí. V prosinci jich prudce přibylo a jejich počet se přehoupl přes půl milionu. Růst nezaměstnanosti před koncem roku patří k obvyklým jevům. Na úřad práce totiž míří lidé, kteří byli zaměstnaní na sezónní práce, například v zemědělství nebo ve stavebnictví. Ve velkém také končí smlouvy uzavřené na dobu určitou.

Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva práce:

„Růst nezaměstnanosti na konci roku patří ke každoročně se opakujícím jevům.“

Štefan Duháň, ředitel odboru koncepcí trhu práce MPSV:

„Porovnáme-li tento výsledek s výsledkem před rokem, tak zjistíme, že před rokem tento nárůst byl 1 procentní bod, o dva roky zpátky, byl nárůst stejný jako letos, to znamená 0,6 procentního bodu.“


Vývoj nezaměstnanosti v ČR
Vývoj nezaměstnanosti v ČR

O více než procento vyskočila v prosinci nezaměstnanost například v Olomouckém kraji nebo na Vysočině. Míru nezaměstnanosti přesahující 10 procent nyní hlásí tři kraje. Nejvyšší je na Ústecku, kde dosahuje 12,9 procenta. Následuje Olomoucký kraj s 11,4 procenty a na paty mu šlape Moravskoslezský kraj s 11,2 procenty.

Na Prachaticku vyskočila nezaměstnanost takřka o čtvrtinu

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti v prosinci hlásilo 75 okresů. Největší zaznamenal okres Prachatice, kde míra nezaměstnanosti vyskočila o 24 procent. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okrese Jeseník, kde dosáhla 16,8 procenta, nejnižší pak v okrese Praha-východ - 3,3 procenta. 

Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 14,2 uchazeče. Nejhůře v tomto ukazateli dopadl okres Třebíč, kde na jedno volné pracovní místo připadalo 70 zájemců o práci.

Na vyšší nezaměstnanost si musíme zvyknout

Nezaměstnaných v posledních dvou měsících přibývá a zároveň ubývá volných pracovních míst. Jejich počet v prosinci klesl na 35 784, snížoval se už čtvrtý měsíc v řadě. Obrat ve vývoji v nezaměstnanosti tedy v nejbližší době čekat nelze. Ministerstvo práce předpokládá, že v lednu nezaměstnanost vzroste zhruba o 0,3 procentního bodu.

„V dalších měsících se zlepšení obrázku trhu práce nedočkáme. Firmy budou nadále obezřetné v nabírání nových zaměstnanců. Počasí koncem roku sice mohlo některé sezónní práce prodloužit, ale jejich útlum přijde začátkem roku. Navíc je zde stále otázka zeštíhlování státního sektoru,“ potvrdil analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.

Video Rozhovor se Štefanem Duháněm
video

Rozhovor se Štefanem Duháněm

Rozhovor se Štefanem Duháněm

9.1.2012 S6

Nezaměstnanost a inflace v prosinci

Komentář Jana Bureše

Mezi nejvíc postižené obory bude podle analytiků a profesních svazů patřit stavebnictví, zpracovatelský průmysl a služby. Stavební odbory dokonce odhadují, že by do konce letošního roku mohlo skončit 15 tisíc lidí a v příštím roce dokonce až 25 tisíc. Na pracovníky ve stavebnictví jsou přitom navázáni i další zaměstnanci. „Při budování dopravní infrastruktury připadají na jednoho stavbaře další dvě až tři místa v jiných profesích,“ upozornil mluvčí stavebních odborů Miroslav Svoboda.

Rozhodne situace v Evropě

Pokud se Evropa nepropadne do recese, mohla by se nicméně od března podle odhadů ministerstva začít situace na trhu práce pomalu zlepšovat. „Každý rok dochází v lednu k nárůstu, únor většinou stagnuje a od března se situace lepší. Samozřejmě předpokládám, že vývoj v rámci Evropské unie bude standardní, to znamená, že nedojde k recesi nebo většímu propadu HDP,“ podotkl Duháň. Naději na zlepšení dávají také poslední čísla z německého trhu práce. Nezaměstnanost tam v prosinci klesla na 6,8 procenta, což by mohlo povzbudit poptávku a dát práci i českým firmám. Jenže na možné zhoršení naopak ukazují některé předstihové indikátory.

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny:

„Je třeba vidět i hlubší trendy, které se naplno projeví až v roce 2012, a to je relativně slabá domácí poptávka. Ta už byla patrná v roce 2011 a v roce 2012 se na tom nic moc nezmění, protože stát bude dál šetřit. A co je horší, pravděpodobně zvolní podle předstihových indikátorů i zahraniční poptávka, takže podniky v opatrnosti nabírat a vytvářet nová pracovní místa budou jenom pokračovat.“