Autosalon v Detroitu otevírá brány veřejnosti již zítra

Detroit – Autosalon v Detroitu letos přilákal na 40 světových premiér. Automobilky zde naznačují změnu v zajeté praxi – přestávají vyrábět odlišné modely pro Evropu a USA. Auto pro oba břehy Atlantiku představil například Ford, jenž uvedl nové Mondeo 4. generace. Pro návštěvníky se brány autosalonu otevřou v sobotu.

Na ploše devíti hektarů dostaly prostor především nové technologie motorů, hybridy a elektromotory. Nabízejí je už všechny velké značky. Masový boom ale zatím brzdí pořizovací cena a taky problémy v běžném používání. Právě to nejvíce zákazníky zajímá. “Interiéry teď budou vypadat úplně jinak, než jak byla moje generace zvyklá. Musí být velmi propracované a mít daleko víc funkcí,“ plánuje Joel Ewanick z koncernu General Motors.

I letos táhnou luxusní modely. Mercedes si severní Ameriku vybral jako místo premiéry své ikony – Mercedes SL. Přitom v minulých letech výrobci taková auta ukazovali spíš ekonomicky rostoucí Číně.

Další novinka Detroitu byl Dodge Dart. Ten by se měl podobat italské Alfě Romeo. Zatím je ale tomu tak jen z technického hlediska, vzhled se totiž od originálu viditelně liší. To ale neplatí pro americký Chrysler v Evropě. Na starém kontinentu se prodává pod značkou Lancia, jinak je naprosto stejný.

Video Reportáž Lucie Edrové
video

Reportáž Lucie Edrové