Hongkongská burza bojuje s konkurencí, zkrátila pauzu na oběd

Hongkong – Obchodníci z hongkongské burzy se bouří a sepisují petice. Majitelé tohoto centra financí jim totiž zrušili jejich oblíbenou tradici – dvouhodinovou přestávku na oběd. Vedení burzy chce tímto opatřením lépe konkurovat trhům v Šanghaji a Singapuru. V čerstvé paměti má i rekordní ztráty z loňského roku.

Podle brokerů ale zkrácení obědové pauzy zvýšení výnosů nepřinese. „Úspěch slavných finančních center také není odvislý od času, ve kterém obchodují. Protože náš úspěch je jasně vidět na obrovském obratu,“ tvrdí šéf odborů hongkongské burzy Patrick Lam.

Od března má být přestávka vyměřena na pouhou hodinu. To je pořád dost v porovnání s burzou v Singapuru, kde se obchoduje bez pauzy a od brzkých ranních hodin. Šanghaj si stejně jako Hongkong vybírá přestávku na oběd, zde musí brokerům stačit devadesát minut.

Video Reportáž Radky Hlisnikovské
video

Reportáž Radky Hlisnikovské

Odbory už proti chystané změně sepsaly petici. Proti zrušení dlouholetých tradic rovněž argumentují s tím, že na slabé obchodovací časy bude muset burza najmout další zaměstnance. To prý opět zvýší výdaje.

Vedení hongkongské burzy zkrácení obědové přestávky vysvětluje snahou konkurovat ostatním asijským rivalům. „My si od téhle reformy neslibujeme, že nám zvýší objem obchodování,“ připustil předseda burzy Donald Arculli.