Vedle myčky, mikrovlnné trouby nebo počítače začíná stále více lidí k běžnému standardu vybavení domácnosti počítat i trezor. „V souvislosti s kriminalitou, která u nás je, se zvednul zásadně zájem. Nárůst je zhruba čtvrtinový oproti loňskému roku,“ uvedl ředitel společnosti VAMA Karel Maryško. „Tendence zásadní - skoková - nastala už v roce 2008 s krizí, která zasáhla i Českou republiku. A tam klienti vlastně přehodnotili jistotu, kterou měli v bankách,“ dodal.
Poptávka roste i přesto, že banky v Česku procházejí zátěžovými testy bez problémů. Pořízení sejfu přitom není nijak levnou záležitostí. Certifikovaná schránka se dá pořídit od 8 tisíc korun. Oproti tomu roční poplatek za bezpečnostní box v bance začíná na jednom tisíci korun.
Stále častěji se do sejfů zamykají nejen šperky a zbraně, ale i hotovost nebo třeba drahá elektronika. „Já jsem si koupil trezor na takové ty věci, které chci mít v bezpečí a zároveň po ruce. Do svého trezoru si dávám například notebook, hotovost, videokameru a cennější věci,“ říká majitel domácího trezoru.
Sejf ale může svému majiteli způsobit i nemalé komplikace, zvláště pokud jeho vlastník patří k zapomnětlivcům. Když majitel zapomene klíč nebo heslo k domácímu trezoru, měl by se obrátit na firmu, u které schránku koupil. Ta mu ji také otevře. Smutná zpráva ale je, že ji přitom ve většině případů také zničí.
