S&P: Riziko recese eurozóny stoupá

New York - Podle ratingové agentury Standard & Poor's existuje 40procentní šance, že ekonomika eurozóny se letos ocitne v recesi. Pokud by se tento scénář naplnil, meziroční propad hrubého domácího produktu by mohl dosáhnout až 1,5 procenta.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

„Riziko recese stoupá a v současnosti jej vidíme okolo 40 procent,“ řekl analytik S&P Moritz Kraemer. „To by mohlo vést k propadu hospodářství eurozóny o 1,5 procenta,“ dodal. Případný propad by tak neměl být zdaleka tak velký jako v roce 2009, kdy se HDP zemí platících eurem propadl o čtyři procenta.

Agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating celkem devíti ze 17 členských států eurozóny. Obavy z prohlubujících se hospodářských a finančních problémů vyvolalo především snížení ratingu Francie, což by mohlo výrazně poznamenat snahu eurozóny vypořádat se se současnou krizí.

Experti totiž upozorňují, že snížení francouzského ratingu bude mít negativní dopad na objem finančních prostředků v záchranném fondu eurozóny (EFSF). To předpokládá i Standard & Poor's, ale konkrétní dopady zveřejní až za několik dní. „Dopad na tyto instituce vyhodnocujeme a náš názor zveřejníme velmi brzy,“ dodal Kraemer.