Možnost předdůchodů nebude omezena povoláním

Praha - Takzvané předdůchody, umožňující lidem odchod do předčasné penze za lepších podmínek než nyní, se mají týkat pracovníků všech profesí. Podle změny zákonů, které připravuje ministerstvo financí (MF), tedy nebudou omezeny pouze na zaměstnance z těžkých a namáhavých povolání, jak se původně předpokládalo. Porada ekonomických ministrů jednala o předdůchodech na počátku ledna.

„Předpokládáme, že návrhy změn do příslušných zákonů týkající se tohoto tématu budou zpracovány do konce čtvrtletí,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Účinnost návrhů je plánována na leden 2013. 

Předdůchody budou výhodnější než klasické předčasné důchody, do kterých mohou lidé odejít už nyní. Mají však penzi vypočítanou z menší procentní výměry, a tudíž nižší, než kdyby se nechali penzionovat v řádném termínu. Tato praxe už u předdůchodů nebude.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí

„Předpokládáme, že skutečně bude zaveden systém, kdy až pět let před důchodem bude možné čerpat tzv. předdůchod - pokud zaměstnavatel předtím na základě kolektivní smlouvy bude na předdůchod přispívat.“


Kdo si naspoří, může do předdůchodu

Podle Jakoba budou moci požádat o takzvaný předdůchod všichni lidé, kteří budou mít v rámci doplňkového penzijního spoření, tedy transformovaného současného penzijního připojištění, naspořené prostředky. Zaměstnavatelé a část odborů prosazují, aby se návrh týkal pouze namáhavých a nebezpečných profesí.

Na předdůchody mají svým zaměstnancům spořit právě zaměstnavatelé. Příspěvek na předdůchody si budou moci započítat jako nákladovou položku. Na straně zaměstnanců pak bude osvobozen od daně z příjmů. V rámci toho se pro lidi zvýší roční limit osvobození příspěvku z 24 tisíc na 30 tisíc korun.

„Jsme rádi, že i vláda v některých bodech nakonec dochází k tomu, že k čemu došla sociální demokracie už před několika lety,“ uvedl dnes stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

O předdůchod bude možné požádat až pět let před dovršením důchodového věku, ale pouze za předpokladu, že bude mít člověk naspořené dostatečné prostředky. Jeho minimální měsíční výše bude ve výši 30 procent průměrné měsíční mzdy. Zdravotní pojištění bude za jeho příjemce platit stát. Doba strávená v předdůchodu se nebude započítávat do rozhodného období, z něhož se berou v potaz výdělky pro výpočet starobní penze. To znamená, že lidé nebudou muset platit sociální pojištění, ale nebude se jim krátit nárok na výši důchodu.

Věk pro odchod do důchodu by se měl podle nedávno schváleného zákona postupně prodlužovat. Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech. Důchodový věk se totiž bude podle novely oddalovat každému ročníku o dva měsíce.