Sarkozy: Francie musí prosadit těžká rozhodnutí

Amboise (Francie) - Francie musí mít odvahu a s chladnou hlavou prosadit těžká rozhodnutí, která zemi vyvedou z finanční krize. Řekl to dnes francouzský prezident Nicolas Sarkozy. K vyhlídkám země se tak vyjádřil poprvé od snížení úvěrového ratingu Francie, k němuž v pátek sáhla mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Sarkozy na samotné snížení ratingu ale přímo nereagoval.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Remy de la Mauviniere

S&P v pátek v hromadném kroku srazila rating hned devíti zemím eurozóny, tedy více než polovině jejích členů. Agentura to zdůvodnila tím, že politici nedělají dost pro to, aby se vypořádali s dluhovou krizí, a někdy dokonce přehlížejí hlavní příčinu problému: propastné rozdíly v ekonomické konkurenceschopnosti mezi státy, které platí eurem.

Francie přišla o prestižní rating na stupni AAA, což je nejvyšší možná známka. Spolu s ní toto hodnocení ztratilo i Rakousko. V případě obou zemí agentura snížila rating o jeden stupeň, tedy na známku AA plus.

Sarkozy se podle agentury AP ani slovem nezmínil, že Francie přišla o ceněný rating. Místo toho vyzval k semknutosti a řekl, že jednotná Francie, která bude ochotná prosadit reformy, nakonec uspěje. Francii na jaře čekají prezidentské volby, v nichž bude Sarkozy obhajovat funkci. Snížení ratingu Francie mu ale podle odborníků snahu zkomplikuje. Sarkozy přitom už teď zaostává za hlavním politickým rivalem, kterým je socialista François Hollande.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím vyšší je i pravděpodobnost, že si země bude schopna zajistit na trzích levnější úvěry a financovat se s nižšími náklady.