Čínský jüan míří do Británie

Londýn - Londýn se hodlá stát předním mezinárodním centrem pro obchodování s čínskou měnou. Dnes se na tom dohodli šéf britské státní pokladny a hongkongská vláda. Obě strany si od jüanu na ostrovech slibují výrazné posílení ekonomiky a menší závislost na vývoji trhů v problémové Evropě.

„Londýn má dokonalé předpoklady k tomu, aby se stal pro asijské bankovnictví a investice vstupní branou do Evropy,“ řekl britský ministr financí George Osborne. Dodal, že jeho nynější návštěva Asie rozšiřuje dialog s čínskými úřady a čínskými a britskými bankami o vytvoření londýnského trhu pro čínskou měnu, který by byl doplňkem k obchodování v
Hongkongu.

Británie potvrzuje, že pro vlastní záchranu sahá do mnohem vzdálenějších vod, než bývalo zvykem. „Do jisté míry jsme největším devizovým trhem na světě, a větší míra obchodování s juanem posílí budoucí vývoj nejen ekonomiky v Číně, ale bude působit i globálně,“ uvedl Osborne.

Jüan má zabránit ztrátám z turbulencí

Jüanu loni v celosvětovém objemu obchodování patřilo jedenáct procent. A s novým trhem v Británii by podíl mohl ještě vyrůst. Británie zatím doufá, že si teď bude kompenzovat ztráty, které podobně jako Česká republika utržila kvůli slábnoucímu euru. „Chceme se přestat vystavovat turbulencím, které nám v globálním prostředí hrozí, a tak hledáme nové cesty. Jednou z nich by mohl být vznik domácích trhů v Asii - už bychom nebyli tak závislí na západě, a vytvořili si vlastní zdroje růstu,“ sdělil Donald Tsang, generální ředitel Hongkongu.

Londýn bude hlavním centrem pro obchodování s jüanem

Londýn má podle představitelů ministerstva financí díky novému partnerství s Hongkongem nejlepší pozici k tomu, aby se stal hlavním centrem pro obchodování s čínskou měnou mimo Čínu. Čínská vláda nyní postupně uvolňuje přísnou kontrolu hodnoty domácí měny a pohybu kapitálu. Předpokládá se, že čínský jüan se tak časem stane významnou měnou obchodovanou po celém světě.

Dohoda o posílení vzájemného obchodu má měně prospět ještě z jednoho důvodu - prodlouží se hodiny, ve kterých bude v jüanu možno nakupovat.