S&P: Řecko bude co nevidět v platební neschopnosti

Londýn - Řecko se zřejmě velmi brzy ocitne v situaci, kdy nebude schopno vyrovnat závazky z dluhopisů, jak dnes v rozhovoru ve finanční televizi Bloomberg uvedl šéf oddělení státních ratingů agentury Standard & Poor's Moritz Kraemer. Řečtí představitelé od minulého týdne jednají se soukromými věřiteli o výměně dluhopisů, rozhovory se ale komplikují. Na středu je pak plánováno další kolo.

„Řecko bude v platební neschopnosti velmi brzy,“ prohlásil Kraemer a dodal: „Zda bude na konci těch současných obtížných jednání nějaké řešení, to ale nevím.“ Právě Kraemer je vedoucím týmu, který v pátek uvedl, že S&P snižuje hlavní rating téměř polovině zemí se společnou evropskou měnou.

Moritz Kraemer, šéf oddělení státních ratingů agentury Standard & Poor's 

„Hodně se tady balancuje na hraně, neřízený bankrot by měl vážné dopady i na ostatní země. Já ale věřím, že politici tomu budou chtít zabránit. Ta hra ještě neskončila.“


Soukromými věřiteli Řecka jsou zejména banky. Jejich zájmy na jednáních s Řeckem zastupuje Ústav pro mezinárodní finance (IIF). Ředitel IIF Charles Dallara uvedl, že jednání se na konci minulého týdne zastavila kvůli rozdílným představám o výši úroků nových dluhopisů. 

Dohoda s věřiteli je pro Řecko naprosto zásadní, bez ní nebudou Atény schopny dluhy výrazně snížit. „To je v zásadě oblast, kde jsou ty rozdíly největší. Oni chtějí, aby soukromý sektor přijal úroky, které by oni sami nepřijali. To je naprosto absurdní,“ doplnil.

Podle agentury Reuters Dallara také prohlásil, že banky byly velmi překvapeny postojem, který zaujali někteří politici. A to jak ve vládách, tak v multilaterálních institucích. „Je třeba se okamžitě dohodnout a vložit tam prvek stability,“ zdrůraznil Dallara.