Veterináři stáhli dalších 470 000 vajec z Polska

Praha - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zakázali prodej zhruba 470 000 vajec, která pocházela z Polska. Při kontrolách odhalili, že pochází od slepic, které jsou chovány v nepovolených menších klecích. Jde o tři zásilky od dvou polských chovatelů. Takzvané neobohacené klece, kde mají slepice méně prostoru a horší podmínky k životu, jsou v Evropské unii zakázané od začátku letošního roku.

Vejce, která nepocházela výhradně od slepic chovaných v obohacených klecích, objevili inspektoři SVS ve velkoskladech obchodní společnosti Lidl v Cerhovicích a v Brandýse nad Labem. „Zásilka 166 260 vajec byla pozastavena, kontroloři veterinární správy nařídili její stažení z tržní sítě a provozovateli dali možnost rozhodnout se, jestli zásilku vrátí do místa původu, nebo ji neškodně odstraní,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Ve druhém případě šlo o zásilku vajec dodanou do společnosti EUFI s. r. o., Praha-západ. Zásilku nejasně deklarovaných 302 400 vajec musí stáhnout z tržní sítě. První případ, kdy byla v Česku zachycena vejce z chovu s neobohacenými klecemi, se objevil v minulém týdnu. Inspektoři je odhalili v obchodě Kaufland v Olomouci.

Na výměnu klecí měli producenti 13 let

Již před 13 lety nařídila Evropská unie producentům vajec, aby nejpozději do konce roku 2011 pro slepice pořídili komfortnější klece. Všichni čeští drůbežáři novou technologii používají, avšak mnozí jejich kolegové ze zahraničí nikoli. „Tím získávají jednoznačnou konkurenční výhodu proti těm, kteří klece vyměnili a náklady museli promítnout do cen. Ministr vydal koncem loňského roku českým kontrolním úřadům pokyn, aby se vejce z neobohacených klecí na náš trh nedostala,“ sdělila v minulém týdnu ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová. 

Čeští drůbežáři zatím do předepsané výměny klecí investovali zhruba 1,2 miliardy korun, uvedla dříve Českomoravská drůbežářská unie. V takzvaných obohacených klecích je pro každou slepici vyhrazena asi o třetinu větší plocha než v neobohacených, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo či hřad. V konvenčních klecích vycházelo na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů.